Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Zemřel český malíř a grafik Petr Melan...

 

 Petr Melan

 2. 3. 1947  - 15. 5. 2009
český malíř, grafik, kreslíř a ilustrátor


Studium: Vysoká škola uměleckoprůmyslová, Praha (1969-75, ateliér ilustrační a užité grafiky, J. Trnka, Z. Sklenář, J. Anderle), odborná škola výtvarná, Praha.
Po absolutoriu se věnoval ilustrování knih, vědecké kresbě a zejména volné grafice. Pro Lyru Pragensis vytvořil několik grafických listů i ilustrací do bibliofilií. Rád pracoval s malými formáty, a tak ho brzy začali vyhledávat domácí i zahraniční sběratelé ex libris. Některé z více než šedesátky těchto drobných listů byly oceněny na mezinárodních soutěžích.
Kromě účasti na mnoha kolektivních výstavách doma i v zahraničí uspořádal kolem třiceti samostatných výstav. Od roku 1990 byl členem obnoveného Sdružení českých umělců grafiků Hollar.
Pracoval hlavně technikou leptu, akvatinty a mezzotinty. Na jeho grafikách lze sledovat obdiv a úctu k dílům mistrů pozdní renesance projevující se smyslem pro kompozici a vypracování detailu. Inspirovala ho ženská krása, příroda, architektura, ale rovněž se často zahloubával do tajuplna času, vesmíru...
(Z tiskové zprávy Galerie Univerzity Pardubice k výstavě: Petr Melan - Grafika)


Petr Melan, Bezčasí

Více o autorovi:


Vydáno: 21.05.2009