Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Edgar Degas - 175. výročí narození

 

 

Edgar Degas
francouzský malíř
19. červenec 1834 Paříž – 27. září 1917 Paříž 

Je považován za impresionistu, snažil se o vyjádření pohybu, ale nepoužíval impresionistické techniky. Zobrazoval zejména náměty z moderního velkoměstského života Paříže, tanečnice, intimní scény a dostihy. Byl hlavním iniciátorem impresionistických výstav.  

Čistota kresby, kompoziční sevřenost prvních prací (mezi nimi i leptů), prozrazují silné podněty italských malířů a Ingrese. Jako Ingres kreslil k raným podobiznám nejprve přípravné studie tužkou. Kresba si zachovala v díle prvenství. Pro kresby uhlem a černou tužkou a hlavně pro mistrovské pastely je příznačné napětí mezi klasickou linearitou a bezprostředním pozorováním prvků reality. Rád zaznamenával pomíjivý okamžik a volil očima fotografa. 
Pastely kombinoval s akvarelem, kvašem, temperou a monotypií. Došel k abstraktnímu kolorismu – tím se přihlásil k základním proudům umění 20. století.

Grafiku charakterizuje vyhraněná tématika a neobyčejně virtuózní technika. V grafických sbírkách studoval díla starých mistrů, v zaměření na linii ho ovlivnil i japonský dřevořez. Tvořil lepty, litografie, monotypie,  vytvořil ilustrace k La Famille Cardinal (od Ludvíka Halévyho).
 

 

Vydáno: 16.07.2009