Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Zemřel Josef Lamka, tvůrce večerníčků...

 Josef Lamka
český výtvarník, scenárista, režisér a animátor

12. listopadu 1931 - 6. července 2009


Josef Lamka se narodil 12. listopadu 1931 v Hronově. Během studia UMPRUM, v ateliéru prof. Josefa Nováka, oboru hračka - loutka, absolvoval několikrát praxi jako animátor ve filmovém studiu Jiřího Trnky. Po absolutoriu v r. 1955 přijal angažmá v Divadle Spejbla a Hurvínka, kde se stal později šéfem výpravy a výtvarníkem několika inscenací, řady plakátů a programů. Jako výtvarník se věnoval příležitostně i scénografii hereckého divadla a ilustroval několik publikací v edicích Hry pro loutky a Divadélko, vydávaných v šedesátých letech nakladatelstvím Orbis.

Během působení v Divadle S+H založil společně s manželkou Hanou Lamkovou a Jiřím Srncem Černé divadlo, kde pracoval jako výtvarník, herec a spoluautor.

Od roku 1962 spolupracoval s Československou a později Českou i Slovenskou televizí jako výtvarník, scenárista, režisér a animátor řady animovaných filmů. Z jeho tvorby patřily k nejoblíbenějším seriály O vodníku Česílkovi, Cvoček astronautem, O človíčkovi, Terezka v nesnázích, Káťa a Škubánek, Flok a Flíček, Království květin, Putování za švestkovou vůní, Matylda, Inspektor Fousek na stopě a další.

Za seriál O človíčkovi dostal cenu Čs. televize v r. 1988 a za díl seriálu Matylda ocenění za režii na Mezinárodním festivalu animované tvorby Anifest 2002.

Aktuálně.cz


Vydáno: 23.07.2009