Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Josef Váchal - 125. výročí

 Josef Váchal
český malíř, grafik, řezbář, sochař a spisovatel

23. 9. 1884 - 10. 5. 1969

 


Josef Váchal (23. září 1884 Milavče u Domažlic – 10. května 1969 Studeňany u Jičína) byl český malíř, grafik, ilustrátor, sochař, řezbář a v neposlední řadě také spisovatel a básník. Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem a prvky symbolismu, naturalismu a secese, pokoušel se však o vlastní stylově nevyhraněné umělecké vyjádření. 

Byl svérázný, výjimečný umělec, za svého života nedoceněný, vynikl především jako grafik a tvůrce krásné knihy, kterou pojímal jako svébytný umělecký artefakt a tvořil ji celou sám od vlastního rukopisu, sazby, barevných či černobílých dřevorytů až po vazbu. Knihy vydával na ručním papíru v nákladu jeden až dvacet výtisků. Kromě knih se zabýval hlavně volnou grafikou, zejména vícebarevným dřevorytem - byl jeho objevitelským novátorem a jeho sumář uložil v díle: Šumava umírající a romantická (dokoncčeno 1931) a v Receptáři barevného dřevorytu (1934).

Dále se zabýval malbou, zdobením keramiky a malířskou a řezbářskou výzdobou nábytku. Jeho spisovatelské i výtvarné dílo myšlenkově osciluje mezi hlubokou a poučenou úctou k barokní knižní produkci, kramářské písni a lidovým "krvavým" románům 18. a 19. století a zájmem o orientální náboženství a filosofii, theologii a démonologii. Více:
Váchal Josef: Šumava umírající a romantická

Vydalo nakladatelství Paseka, 2008

Veliký foliant o rozměrech 65x49 cm, svázaný do celokožené vazby


Vydáno: 22.09.2009