Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Knižní miniaturu z 15. století získal v aukci Středočeský kraj...

 


 Středočeský kraj dnes získal na aukci v Londýně vzácnou knižní miniaturu z 15. století zobrazující dolování stříbra v Kutné Hoře. Dílo bylo vydraženo v aukční síni Sotheby's za 615.450 liber (zhruba 17,450.000 korun).
Rozměry neveliké, ale významem cenné historické dílo je srovnatelné s fragmentem Dalimilovy kroniky. Téměř 100 let bylo považováno za nezvěstné. Do úterní aukce ho nabídl zřejmě nějaký soukromý majitel, pravděpodobně rakouský. V Rakousku byla totiž miniatura naposledy viděna.

Barevná kresba nazvaná Těžení stříbra v Kutné Hoře je zřejmě druhotně vyříznutým titulním listem z kutnohorské chorální knihy. Jaké, to se už zřejmě nikdy nedozvíme. Stejně tak je nejasné, kdo a pro koho ji objednal. Předpokládá se, že to bylo pro kutnohorský kostel sv. Jakuba. Donátorem mohl být někdo z vážených kutnohorských měšťanů, ale zrovna tak i některý z místních cechů. Autor je rovněž neznámý, nicméně se předpokládá, že miniaturní dílo (má rozměry 645 x 443 milimetrů) mohlo vzniknout v Praze. Autorství se totiž připisuje někomu z okruhu dílny Mistra Matouše, která působila na konci 15. století v Praze.
Autor: ČTK; Obr. © Sotheby´s

Více:


Vydáno: 08.12.2009