Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Paul Klee - 130. výročí

 
Paul Klee
švýcarský malíř a grafik německé národnosti

18. prosince 1879 Münchensee u Bernu - 29. června 1940 Muralto

 

Paul Klee studoval v Bernu, později na akademii umění v Mnichově. Zde se seznámil s V. Kandinským a s dalšími členy skupiny Der Blaue Reiter (Modrý jezdec). Velkou inspirací pro jeho tvorbu byla v roce 1912 jeho návštěva Paříže, při které se seznámil s kubismem a barevností orfismu Roberta Delaunayho. Roku 1914 navštívil Tunis, který ho okouzlil barevností. Po první světové válce vytvořil spolu s Kandinským, Javlenským a dalšími skupinu "Modrá čtyřka" a 1924 společně vystavovali v USA. Od dvacátých let vyučoval na Bauhausu v Dessavě a od roku 1931 na akademii v Düsseldorfu. Roku 1933 byl nacisty označen za zvrhlého umělce, jeho obrazy se nesměly vystavovat a Klee musel uprchnout do Švýcarska.

Klee je jednou z nejvýraznějších postav evropského umění 20. století. Jeho principem umění byl grafický element čáry a linie. O svém použití čáry jako výrazového prostředku sám Klee napsal, že ‚chtěl pouze vzít čáru na procházku‘. Barevné spektrum a prostor byly u Kleea definovány pohybem energie, která pocházela z jeho tvůrčí mysli.
Klee ve své tvorbě přelomově pracoval s mnoha různými technikami, metodami a materiály - např. s oleji, akvarely, tuší, pastely, vytvářel i rytiny a grafiky, které různě kombinoval. Často používal různé geometrické formy jako písmena, čísla a symboly, které kombinoval se svými postavami. Mnoho z jeho prací bylo vysloveně abstraktních a odráželo jeho suchý humor
.
Klee také publikoval celou řadu spisů o teorii umění, ve kterých se zabýval především svými teoriemi o barvách.

Více: www.artmuseum.cz,
cs.wikipedia.org
Paul Klee
Greiser Phoenix, ze série "Inventionen", 1905, lept


Vydáno: 15.12.2009