Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Oldřich Kulhánek - 70. výročí

 

Oldřich Kulhánek, český grafik, kreslíř a ilustrátor
* 26. února 1940 v Praze

Oldřich Kulhánek započal výtvarná studia na Výtvarné škole v Praze; od roku 1958 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru profesora Karla Svolinského. Učednická léta strávená na škole pod jeho vedením se stala základem jeho umělecké kariéry.
V březnu 1971 byl zatčen StB a obviněn, že svými grafickými listy z let 1968-1971 hanobil představitele komunistických zemí a tím se dopustil i pobuřování. Sedmdesátá léta se tak stala v jeho tvorbě dobou totálního zákazu výstav, zákazu spolupráce s nakladatelstvími, zákazu publicity. Až v roce 1990 měl poprvé možnost navštívit USA při příležitosti Lithographic Workshop v Los Angeles; v létě 1991 vedl seminář o kresbě v Atlantic Center for the Arts, New Smyrne Beach, v roce 1995  hostoval na University of Houston-Clear Lake v Texasu. V letech 1992 až 1993 pracoval na návrzích nových českých bankovek a je autorem mnoha českých poštovních známek.
Velký význam jeho práce je možné doložit řadou ocenění, která obdržel na mezinárodních výstavách a biennale, např: Europahaus, Vienna, Biennale Frechen, Biennale Ljubljana, The Grand Diploma for Graphic Art, Tuzla, 1st Prize 4. Biennale of Prints in Wakayama, atd.
Jeho díla jsou zastoupena v mnoha světových sbírkách.
Oldřich Kulhánek je výsostný figuralista, vytváří portréty skutečných i imaginárních bytostí, v grafických i kresebných dílech zachycuje absurditu i duchovní poselství života (Kafkovské, biblické motivy aj.).

K jeho životnímu jubileu byly uskutečněny výstavy v Galerii Hollar a v Poštovním muzeu v Praze (viz výstavy). Na vernisáži v úterý 23. února Česká pošta v pražském Poštovním muzeu vyhlásila též vítěze ankety o nejkrásnější českou známku roku 2009.
 Na základě hlasování více než 8500 čtenářů Práva a měsíčníku Filatelie vyhrála přesvědčivě třicetičtyřkorunová známka z aršíku věnovaného obrazu Františka Ženíška Oldřich a Božena. (Novinky.cz) Více:
 


Vydáno: 25.02.2010