Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Zemřela Anna Fárová

 

       Anna Fárová
       historička a teoretička fotografie

         
1. června 1928 - 27. února 2010

 


Mezinárodně uznávaná historička a teoretička fotografie Anna Fárová zemřela v sobotu 27. února ve věku 81 let. Fárová byla průkopníkem psaní o fotografii jako o vysokém umění. Světu objevila mnohé velikány české fotografie, na které minulý režim hleděl s opovržením.

Anna Fárová se narodila v roce 1928 v Paříži francouzské profesorce Anne Moussu a diplomatovi Miloši Šafránkovi. Po studiích francouzského gymnázia v Praze si vybrala dějiny umění a estetiky na Filosofické fakultě UK. Fotografii se začala věnovat v padesátých letech - na popud svého muže Libora Fáry. Osudovým setkáním se pro ni stalo seznámení s Henri Cartierem-Bressonem v roce 1956, díky němž se zkontaktovala s významnými světovými fotografy agentury Magnum Photos. Ty čtenářům a milovníkům fotografie představila v letech 1958-1973 v malých monografiích.

Mimořádný význam měly zejména její výstavy a monografie Josefa Sudka a Františka Drtikola, stejně jako její práce kurátorky fotografické sbírky Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, pro nějž dala dohromady fotografickou sbírku. Současně též vyučovala na FAMU.

Anna Fárová získala řadu ocenění, včetně francouzského Řádu rytířky umění a literatury a české Medaile Za zásluhy. Jedním z posledních titulů bylo ocenění Osobnost české fotografie, udílený tuzemskou Asociací profesionálních fotografů.
iDNES.cz


Vydáno: 01.03.2010