Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


The Robert and Jane Meyerhoff Collection. Selected Works

 


Sbírka Roberta a Jane Meyerhoffových 
Vybrané práce

Autor: Harry Cooper
Nakladatel: Lund Humphries
Ilustrace: Zahrnuje 165 barevných ilustrací
Vydáno: Leden 2010
Formát: 292 x 228 mm
Rozsah: 160 stran
Vazba: Vázaná kniha
ISBN: 978-1-84822-050-8
Cena: £30.00 » Internetová cena: £27.00 

V období od roku 1958 do roku 2004 shromáždili Robert a Jane Meyerhoffovi jednu z největších sbírek zaměřených na americké malířství poválečné éry. Celá sbírka je zaměřena na pět hlavních postav – Jaspera Johnse, Ellswortha Kellyho, Roye Lichtensteina, Brice Mardena, Roberta Rauschenberga a Franka Stellu – a obsahuje zhruba tři sta děl, z nichž téměř polovina je zahrnuta zde. Zasahuje zpět k zásadním abstraktním expresionistům – Jacksonu Pollockovi, Franzi Klineovi, Willemu de Kooning, Marku Rothkovi, Barnettu Newmanovi, Clyffordu Stillovi – a pokračuje dál k mladším umělcům jako jsou Terry Winters, Julian Lethbridge, Mel Bochner a Joel Shapiro. Oslnivá řada maleb je doplněna skulpturálními objekty v nichž nějak figuruje zeď (nebo z ní ty objekty dokonce visí) a také o silné sbírky grafik a kreseb zdůrazňujících odvážné technické inovace, kterými toto médium prošlo.

Harry Cooper, kurátor moderního a současného umění, tuto sbírku neorganizuje podle jména umělce, chronologicky či podle média, učinil jakýsi průřez, který identifikuje deseti materiály a vizuálními tématy: škrábání, soustřednost, linka, gesto, umění v umění, kapání, proužek zipu, postava nebo země, monochrom a obraz rámu. Každé kategorii je věnována krátká esej, která začíná pracemi z počátku 20. století ve vlastnictví Národní galerie. Tato esej nabízí široký vhled do modernistických počinů, které jsou jak chváleny, tak vyvraceny vynikajícími umělci z Meyerhoffovy stáje.

Předčasná smrt Jane Meyerhoffové v roce 2004 znamenala pro sbírku Roberta a Jane Meyerhoffových konec. Kromě mnoha významných darů, které věnovali Národní galerii, dedikovali Meyerhoffovi svou sbírku americkému národu, stejně jako svůj dům a galerie poblíž města Baltimore ve státě Maryland. Máme zde tedy oslavu historického aktu filantropie a především velké sbírky moderního umění.

• Obsah: Předmluva ředitele, Earl A. Powell III; Poděkování; Myslím, vidím. . ., Harry Cooper; Desky; Další čtení; Index
• O autorovi: Harry Cooper je kurátorem moderního a současného umění v Národní galerii ve Washingtonu.
• Spolunakladatel: Vydáno ve spolupráci s Národní galerii ve Washingtonu

Překlad: M. Kubík

Print friendly information sheet


Vydáno: 10.03.2010