Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Čestný diplom pro Chrudoše Valouška na Leipziger Buchmesse

 


Od 17. března se konal v Lipsku tradiční knižní veletrh na němž se letos představilo 2071 z 39 zemí světa. Po loňské premiéře elektronických knih si zde bylo možné poprvé tyto knihy i koupit. 18. března byly již po šesté uděleny ceny Lipského veletrhu: 
v kategorii beletrie obdržel hlavní cenu Georg Klein za knihu "Roman unserer Kindheit", v kategorii odborné literatury byl oceněn Ulrich Raulff za knihu "Kreis ohne Meister. Stefan Georges Nachleben" a v kategorii překladu Ulrich Blumenbach za kongeniální překlad románu "Unendlicher Spaß" od Davida Fostera Wallace. 

V soutěži o nejkrásnější knihu světa, která je každoročně na knižním veletrhu udílena, získal za Českou republiku čestný diplom Chrudoš Valoušek za sbírku rčení  "Chrudošův mix přísloví". 
Ze zdůvodnění poroty: Čestný diplom (Česko):“Chrudošův mix přísloví“ Chrudoše Valouška (Baobab, Praha), knižní úprava: Juraj Horváth, ilustrace: Chrudoš Valoušek. „(...) Dřevořezový charakter vnitřních obrazů je na přebalu podtržen estetikou písma dřevořezových knih. Převážně jednostraně usazené ilustrace jsou na dvoustránkách vzájemně odděleny silnými barevnými kontrasty. Součástí ilustrací je ručně kreslené knižní písmo. Hustě rozvržené kresby působí rozpustilým tempem a plností. Dobře jsou zvoleny papír a vazba, které přispívají k silné identitě knihy.“ 

Nejvyšší ocenění "GOLDENE LETTER" si v této soutěži, do níž bylo letos zasláno 634 knih z 32 zemí, odnesla kniha: XX-Die SS-Rune als Sonderzeichen auf Schreibmaschinenorange files. Studien zur Grammatologie #1" od Elisabeth Hinrichs, Aileen Ittner a Daniela Rothera (Institut für Buchkunst Leipzig an der Hochschule für Grafik und Buchkunst). Více:                            
 


Vydáno: 30.03.2010