Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Václav Vilém Štech - 125. výročí

 


 

Václav Vilém Štech
český výtvarný kritik a historik umění 

31. března 1885, Slaný – 24. června 1974, Praha

 

Václav Vilém Štech studoval dějiny umění u Bohumila Matějky a estetiku o Otakara Hostinského. Působil jako profesor Uměleckoprůmyslové školy a později Akademie výtvarných umění v Praze. 
Ve své teoretické práci se zabýval uměním pravěku ( jako první československý historik umění posuzoval pravěké nálezy a výtvory etnických národů) a všemi obdobími dějin českého umění (hl. baroka - dílo M. B. Brauna, malířství 19. stol. ), významnou pozornost věnoval též studiu památek, zejména pražských ( Umělecké poklady Čech, Pražská domovní znamení). Z umění světového obohatil českou vědu publikacemi o díle Michelangela, Rembrandta, italské renesanční plastice aj. Další oblastí jeho zájmu byla teorie umění (díla: O projevu výtvarnou formou, Pod povrchem tvarů, Skutečnost v umění).
Václav Vilém Štech patří k významným představitelům českých dějin a teorie umění; ve svém umělecko-historickém bádání zdůrazňoval úlohu intuice.
(wikipedia, Encyklopedie českého výtvarného umění)

Václav Vilém Štech obohatil rozhlasový archiv mnoha svými vzpomínkami a podílel se i na vzniku rozhlasových pořadů. Chcete slyšet jeho hlas?  (Český rozhlas, archiv)


Vydáno: 30.03.2010