Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


FROST TERRY: Terry Frost Prints - A Catalogue Raisonné

 

Grafiky Terryho Frosta

Autor: Dominic Kemp a kol.
Nakladatel
: Lund Humphries
Ilustrace: Zahrnuje 260 barevných a 10 černobílých ilustrací
Vydáno: Březen 2010
Formát: 270 x 249 mm
Rozsah: 304 stran
Vazba: Pevná vazba (k dostání také v limitované edici)
ISBN: 978-1-84822-035-5
Cena: £45.00 » Internetová cena: £40.50
BL Reference: 769.9'2-dc22
Kontrolní číslo LoC: 2009932558

 

Print friendly information sheet:

• Dominic Kemp, s přispěním Johna Hoylanda, Stanley Jonese, Brada Fainea a Charlese Booth-Clibborna
• Malíř, grafik a učitel Sir. Terry Frost RA (1915-2003) byl klíčovou osobností rozvoje britského abstraktního umění dvacátého století. Byl také velmi plodným grafikem a tato důležitá publikace předkládá vůbec poprvé kompletní výčet jeho uměleckých grafik. Výsledkem je barevná vizuální historie Frostovy mimořádné grafické kariéry.

Frost začal svůj umělecký talent rozvíjet v době svého zajetí během války, kdy objevil svou schopnost zachytit obrazy a výjevy kolem sebe. Na konci 40. let 20. století studoval uměleckou školu Camberwell School of Arts and Crafts, kde dále zdokonaloval a rozvíjel své umělecké dovednosti. V 50. letech 20. století věnoval Frost svůj čas rozvíjející se umělecké scéně střídavě v Londýně a St. Ivres. Miloval abstrakci a brzy se stal vůdčí osobností tohoto umění v Británii – což ostatně trvá dodnes.

Grafika byla základem Frostovy umělecké tvorby  - věřil tomu, že malba a grafika patří neodmyslitelně sobě a že se navzájem formují. Za nádhernými barevnými obrazy, které jsou zde reprodukovány, vidíme abstraktního umělce – a v tom tkví význam grafiky. Tato publikace je zásadní prací pro ty, kdo se zajímají o toto hlavní britské umění, grafiky Terryho Frosta totiž nabízejí jak hodnotu, tak i vizuální požitek. Kombinuje zde vědeckost s poutavou obrazotvorností.

• Obsah: Poděkování; Předmluva: Vše a navždy, Anthony Frost; Úvod: Most do metafyzična, John Hoyland RA; Předmluva, Dominic Kemp; Terry, Litografie, St Ives a Curwen, Stanley Jones MBE; Mísa třešní, Brad Faine; Z pohledu vydavatele, Charles Booth-Clibborn; Catalogue Raisonné; Iniciály; Závěrečná poznámka; Rejstřík; Chronologie; Vybrané samostatné a skupinové výstavy; Veřejné sbírky; Vybraná bibliografie; Seznam vydavatelů; Seznam grafik

• O autorovi: Dominic Kemp se narodil v Tunbridge Wells v Kentu a vzdělání získal v instituci The Skinners' School for Boys, kde získal cenu Shelton Agar Memorial Prize za umění. Na West Kent College studoval drama a většinu své kariéry strávil na jevišti, v televizi a ve filmu. Roku 2007 začal své podnikání, kdy založil prodejní e-galerii Modern British Prints a roku 2008 byl hostujícícm kurátorem na výstavě k 50. výročí galerie Curwen & New Academy Gallery. Tato kniha znamená změnu kurzu.
John Hoyland patří mezi přední britské abstraktní malíře. Roku 1991 získal titul Senior Royal Academician.
Stanley Jones MBE je grafikem a ředitelem instituce Curwen Press. Od roku 1958 až do svého odchodu do důchodu v roce 1998 byl lektorem litografie na umělecké škole Slade School of Fine Art, při londýnské University College.
Brad Faine studoval malířství a grafiku na Leicester College of Art a na Goldsmiths College. V roce 1973 založil vlastní sítotiskovou společnost The Coriander Studio.
Charles Booth-Clibborn založil v roce 1986 Paragon Press a od té doby vydal více než devadesát projektů ve spolupráci s umělci jako Damien Hirst, Anish Kapoor, Grayson Perry a Marc Quinn.

• Recenze: ‚Terry Frost patří mezi ty umělce, jejichž práce vyvolávají úsměv. Tato kniha ukazuje Frostovy úspěchy na poli grafiky. Jeho obrazy přímo explodují ze stránek a ten, kdo si je prohlíží je přímo zalit barvami.‘

Překlad: Martin Kubík


Vydáno: 13.04.2010