Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Käthe Kollwitz - 65. výročí úmrtí

 
Käthe Kollwitz, Autoportrét 

 


Německá malířka, sochařka a grafička Käthe Kollwitz se narodila jako Käthe Schmidtová 8. července 1867 v pruském Königsbergu ( dnes Kaliningrad, Rusko). Byla pátým dítětem stavitele a radikálního sociálního demokrata Carla Schmidta a jeho manželky Katheriny, která byla dcerou Juliuse Ruppa, luteránského pastora, který byl exkomunikován z oficiální církve, protože si založil vlastní nezávislý sbor nazvaný Freie evangelische Gemeinde. Právě prostředí její rodiny bezpochyby ovlivnilo její formování jako umělkyně.
K. Kollwitzová studovala malířství v Berlíně a Mnichově. Od roku 1890 se zaměřila především na kresbu a grafiku, od roku 1910 se začala věnovat i sochařství. Käthe Kollwitzová pracovala zprvu v suché jehle, leptu a litografii, později pod vlivem Barlachovým ještě i v dřevorytu. Pro její mimořádné grafické dílo je charakteristické hluboké sociální cítění, hutný výraz a jistota techniky.
K jejím prvním významným pracem patří série grafických tisků Der Weberaufstand (1894–1898) a Bauernkrieg (Selská válka, 1902–1908), v němž zobrazila povstání německých rolníků za reformace v roce 1525, které zachytila s jejich tragickým osudem i bolestí a zklamáním nad násilným a bezohledným potlačením jejich povstání.

Kollwitzová byla svou uměleckou tvorbou jedinečnou svědkyní a vypravěčkou osudů chudých lidí v Německu v první polovině 20. století. Jako žena rozuměla a dokázala se vcítit do pocitů svých postav, které nejdříve zachycovala podle naturalistických principů, později expresionisticky. Pod vlivem Bauhausu a moderního umění pak také zjednodušovala a zabstraktňovala svoji práci, nicméně nikdy nedosáhla abstrakce úplné. V roce 1920 byla Kollwitzová jako první žena zvolena členkou Preußische Akademie der Künste, na které následně i vyučovala (vedla ateliér grafiky, 1928–1933). Její poslední velká grafická série nese název Smrt (litografie, 1934–1936). Za 2. světové války bylo její dílo nacisty prohlášeno za "zvrhlé" a ztratila i profesuru na Akademii výtvarných umění. Po bombardování v Berlíně, které zničilo její domov, se uchýlila do Moritzburgu, kde zemřela 22. dubna 1945.
Více:

Sbírky věnované dílu K. Kollwitz:


             


Aktuální výstava:Galerie St. Etienne, New York
13. dubna - 25. června, 2010

Výstava, uspořádaná při příležitosti 25. výročí existence Käthe Kollwitz Musea v Kolíně n. R.
se zaměřuje na autobiografii umělkyně a její vyjádření v autoportrétní a další autobiograficky ovlivněné tvorbě.  

Více:


Vydáno: 22.04.2010