Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Voyages entre Caraibes et avant-gardes de Wifredo Lam (Cesty Wifreda Lama mezi Karibikem a avantgardou)

 

Musée des Beaux-arts, Nantes / Francie 
29. dubna -  29. srpna 2010

Po výstavě, uskutečněné v roce 1983 v Muzeu moderního umění v Paříži před malířovou smrtí, představuje nyní Muzeum krásných umění v Nantes první velkou retrospektivu Wifreda Lama (1902-1982) ve Francii. Expozice zachycuje výběr z celoživotní tvorby Wifreda Lama - obrazy, ilustrace, kresby a keramiku. Pro tuto příležitost bylo shromážděno na 60 děl ze soukromých i veřejných evropských sbírek, k realizaci výstavy přispěla též rodina umělce.

Wifredo Lam, narozený na Kubě v Sagua la Grande, jehož otec byl čínského a matka africko-hispánského původu, udělal ze svého multikulturního zakotvení základní linii svého originálního díla. Pocházel z Kuby, křižovatky čtyř světů - Asie, Afriky, Evropy a Ameriky, v Evropě ale došlo u něho k rozhodujícím setkáním. V Barceloně, kam přišel v roce 1928, aby pokračoval v uměleckých studiích započatých v Havaně, uviděl poprvé africké skulptury. Taktéž ve Španělsku objevil evropské kuturní dědictví - Bosche, Breughela st. a El Greca. V Paříži navázal intenzivní vztahy se současnou tvorbou - Picassem a surrealisty. Jeho hovory s básníkem André Bretonem, ale hlavně s Aimé Césaire, probudily v něm africké kořeny, které jej inspirovaly po celou dobu jeho kariéry. 

Z Kuby ke kubismu
Jeho obrazy, zalidněné hybridními postavami a přeplněné rostlinnými propletenci, bohyněmi s ženskými a koňskými prvky, nesou názvy, které evokují afrokubánská božstva: Ana mu, Malembo, Elegua... Jinde se proplétají lidé a tropický les v prapodivných krajinách (Jungle 1942-44; Lumière de la forêt, 1942). Později se tyto deformace zvířecích a lidských postav vztahují i k osobním smutkům a násilným událostem zažitým ve Španělsku. Přesto konstruuje svůj obrazový prostor zejména pod vlivem spekulativního umění své doby. Lekce kubismu a zájem o diktát nevědomí, který formalizovali surrealisté, inspirovala jeho hru sil a motivů, jenž dodávají jeho malbám jejich velkou zvláštnost a osobitost...

Více:


Vydáno: 28.04.2010