Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Mikuláš Galanda - 115. výročí

 


 Mikuláš Galanda
slovenský malíř, grafik, pedagog

4.5.1895 Malá Vieska pri Turčianskych Tepliciach - 5.6.1938 Bratislava

 
 

Mikuláš Galanda začal v roce 1914 studovat malbu na Akademii výtvarných umění v Budapešti. Studium však musel po dvou letech pro válečné události 1. světové války zanechat. V roce 1922 odjíždí do Prahy, kde začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole u prof. H. V. Brunnera. Po roce přestoupil na pražskou Akademii výtvarných umění a studoval u prof. A. Thieleho a prof. F. Bromseho. Po ukončení studia vyučoval Mikuláš Galanda od roku 1929 malbu a kreslení na střední škole v Bratislavě. V roce 1933 se stal řádným profesorem na tamější Škole uměleckých řemesel.
Mikuláš Galanda patří k výrazným průkopníkům a propagátorům moderního umění na Slovensku. Celou tvorbou usiloval o formování slovenské moderny, opíral se o výdobytky evropské malby. Inklinoval k expresionistickým a kubistickým proudům, na tomto základu vybudoval vlastní malířský projev zaměřený na domácí téma - slovenskou krajinu a člověka. Vedle malířské tvorby se věnoval i grafice a ilustraci. Zpočátku tvořil expresívní dřevořezy a dřevoryty, vědomě opřené o Muncha. Později v četných drobnějších pracech využíval jak lept tak litografii, tvořil též exlibris a užitou grafiku. Galandovy linoryty řešily zpočátku dekorativní rozvržení plochy, ke konci života pak tvořil v této technice listy lyricky laděné.
Ilustrací a knižními úpravami výrazně pozdvihl úroveň meziválečné knižní ilustrace. Za tuto oblast tvorby získal v roce 1937 stříbrnou medaili na Světové výstavě v Paříži.

Galéria Mikuláša Galandu Turčianske Teplice - více o autorovi:


Vydáno: 04.05.2010