Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Adolf Born oslaví 80. narozeniny

 


Adolf Born
český malíř, kreslíř, ilustrátor a karikaturista

* 12. června 1930
Adolf Born se narodil v Českých Velenicích. V letech 1949-1950 studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, posléze přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou (do 1953) a na Akademii výtvarných umění (prof. A. Pelc, do 1955). Ihned po škole začal kreslit karikatury a ilustrovat knížky často ve dvojici s Oldřichem Jelínkem.
A. Born se proslavil nejen volnými grafickými listy (v technice suché jehly, leptu nebo litografie), ale svým elegantním a kultivovaným projevem se stal vyhledávaným ilustrátorem. První zahraniční Bornovou knihou bylo album jeho kreseb a grafik (Donna, sesso forte), které vyšlo v roce 1973 v Itálii. U nás vydal v roce 1970 knihu karikatur Bornografie, v roce 1975 Karikatury, dále album 12 grafických listů (1992) a v roce 1990 autobiografickou knížku Mým národům.
Mezi nejkrásnější patří ilustrace ke knihám Robinson (Daniel Defoe), Muž s dýmkou a houslemi (Arthur Conan Doyle) nebo Pipi Dlouhá punčocha (Astrid Lindgrenová).
Dílo vyhraněného kreslířského stylu a osobitého pojetí děje fantaskním způsobem kombinuje různorodé prvky lidského, zvířecího a přírodního světa v groteskní a karikaturní nadsázce.
Stejnou popularitu jako ilustrace knih získala Bornovi i jeho práce v animovaném filmu. Born je např. autorem animovaného filmu Ze života ptáků, seriálu Mach a Šebestová (vytvořen spolu s M. Macourkem a J. Doubravou), celovečerního Robinson Crusoe, námořník z Yorku). Výtvarně spolupracoval asi na 65 filmech. Je také autorem kostýmů a dekorací k opeře Antonína Dvořáka Čert a Káča inscenované v Národním divadle.
Ceny : 1977 Grand Prix na světové výstavě karikatury v Montrealu 30 vyznamenání a cen za ilustrace 22 ocenění za karikaturu, grafiku, kresby 23 ocenění za animovaný film


 

 Adolf Born, Josef Mánes portrétuje Miroslava Tyrše, litografie

 


Vydáno: 08.06.2010