Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Method Kaláb - 125. výročí

 

 

Method Kaláb
český typograf, grafik a ilustrátor
10. července 1885, Veselíčko – 17. listopadu 1963, Praha


Method Kaláb se vyučil typografem v Sedlčanech a v Táboře. Od roku 1905 působil u A. Haase a dalších tiskárnách v Praze a písmolijeckých dílnách v Rakousku a Německu. Roku 1922 se stal ředitelem Průmyslové tiskárny v Praze.

Byl průkopníkem nových směrů české typografie. Jeho typografie vycházející z dokonalého ovládnutí tiskařského řemesla a technik polygrafického průmyslu, směřovala k funkčně jasnému a uměřenému typu knihy. Navázal na typografii pozdně secesní, která se navracela ke klasickým typům písma. Sám se stal též autorem mnoha typů klasicizujících písem, z nichž nejznámější je jeho antikva. 
 

Za svůj život upravil téměř osm stovek knižních titulů, spolupracoval s předními výtvarníky jako V. H. Brunnerem, Alfonsem Muchou, Františkem Kyselou, Cyrilem Boudou, Josefem Ladou, Karlem Svolinským, Maxem Švabinským a řadou dalších. Jeho typografické návrhy byly vysoce hodnoceny v řadě zemí, odkud si přivážel i četná ocenění. Své knižní návrhy vystavoval v Lipsku, Curychu, Kodani, Ženevě, Basileji, Londýně, Amsterdamu, Chicagu, Moskvě a dalších městech. Jeho celoživotní práci se dostalo uznání v roce 1948, kdy mu byla udělena státní cena.

Kromě praktické úpravy se věnoval i teorii a své odborné práce publikoval především v cizině, kde šířil slávu české knihy.  Jeho bohatá pozůstalost se po jeho smrti dostala do sbírek žďárského Muzea knihy.


 


Vydáno: 10.07.2010