Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Gombrich - Porozumět umění a jeho dějinám

 
Gombrich

Porozumět umění a jeho dějinám

Editoři: Kesner Ladislav, Mikš František

Formát: 23x16 cm
Vazba: Brožovaná, 248
Rok vydání: 2010
Nakladatel: Barrister & Principal
ISBN: 978-80-87029-57-2
Kniha Gombrich. Porozumět umění a jeho dějinám vychází k nedožitému stému výročí narození Ernsta Hanse Gombricha (1909-2001), jenž byl bezesporu jedním z nejpodnětnějších historiků umění dvacátého století. Publikace kolektivu autorů se zaměřuje na v českém prostředí dosud nezmapované oblasti Gombrichova badatelského zájmu, počínaje metodologickými úvahami nad dějinami kultury až po jeho detailní výzkumy v oblasti psychologie dekorativního umění. Stranou pozornosti nezůstává ani Gombrichův ambivalentní vztah k modernímu umění, jeho celoživotní zápas s nejrůznějšími metafyzickými teoriemi či recepce jeho díla v době komunismu za "železnou oponou".

Editoři:
František Mikš (1966) je ředitelem Institutu pro politiku a kulturu, působícího v rámci brněnského Centra pro studium demokracie a kultury (CDK). Je šéfredaktorem dvouměsíčníku Kontexty, v němž se zaměřuje na výtvarné umění. Působí rovněž jako šéfredaktor nakladatelství Barrister & Principal, kde mimo jiné řídí edici Dějiny a teorie umění.

Ladislav Kesner (1961) působí na Semináři dějin umění na Masarykově univerzitě v Brně. Je mj. autorem knih Vizuální teorie. Současné anglo-americké myšlení o výtvarných dílech (1997, 2005), Muzeum umění v digitální době. Vnímání obrazů a prožitek umění v soudobé společnosti (2000), Marketing a management muzeí a památek (2005), Miloš Šejn: Býti krajinou/Being Landscape (2010). Zabývá se mj. teorií obrazu a problematikou vizuálního vnímání ve vztahu k interpretaci uměleckých děl


Vydáno: 15.09.2010