Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Jan Zrzavý - 120. výročí

 Jan Zrzavý
český malíř, grafik, ilustrátor a scénograf

5. listopadu 1890, Vadín – Okrouhlice - 12. října 1977, Praha 

 

Jan Zrzavý se učil soukromě malovat u K. Reisnera, V. Županského a Františka Ženíška. Od roku 1907 studoval několik roků na UMPRUM. Byl ale vyloučen, dále byl samoukem. Kolem roku 1910 se stýkal se skupinou Sursum, v roce 1912 byl přijat do Spolku výtvarných umělců Mánes. Kolem roku 1917 se přidal ke sdružení Tvrdošíjní, s nimiž vystavoval.

Zrzavý je významnou postavou českého výtvarného umění, je představitelem avantgardy nastupující začátkem 20. století. Vyšel z doznívajícího symbolismu, dekadence a secese, ale byl ovlivněn i novými podněty - inklinoval k expresionismu, využíval i formálních výbojů kubismu. Celý život vycházel z hlubokých niterných a citových zážitků. Pracoval s nejrůznějšími mýtickými a náboženskými náměty, též jeho poetické krajiny jsou více zhmotněním duševních stavů než záznamem optické zkušenosti. 
Technikou grafického díla Zrzavému nejbližší byla litografie, která mu svou schopností podání jemných tónů nejlépe vyhovovala. Jeho volná tvorba patří k základnímu fondu moderní české grafiky (zátiší, přístavy s loděmi, krajiny z Bretaně, Benátky, Jižní Čechy, Praha aJ.), významné místo zaujímá zejména knižní ilustrace (Mácha, Erben, Shakespeare). 


 

Jan Zrzavý,  Zpěv I (K.H.Mácha: Máj)

 


Vydáno: 05.11.2010