Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Kniha Američtí ptáci byla vydražena za 7,3 milionu liber

 

                                                     


Přírodovědec a umělec Audubon žil v letech 1795 až 1851. Kniha Američtí ptáci byla poprvé vydána v roce 1827. Experti říkají, že co do krásy i vědecké hodnoty je nesrovnatelná. Byla vytištěna černobíle a ilustrace pak ručně kolorovány. Odborníci ji označují za jednu z vizuálně nejúchvatnějších publikací v historii knihktisku - co se týče počtu, velikosti i kompozice a barevnosti ilustrací.
K tomu je podle nich nutné připočíst i "příběh knihy". Audubon za ptáky sám putoval divočinou a prý byl schopen denně ujít až 50 mil. Dramatický byl i jeho zápas vše pozorovat a věrně zaznamenat - stejně jako následné úsilí, aby byla kniha vytištěna podle jeho představ.

Audubonovo rozměrné dílo (90 krát 60 centimetrů) obsahuje celkem 435 ilustrací. Dražený exemplář je jeden z jedenácti výtisků, které jsou v soukromých rukou. Sotheby's odhadovala, že se prodá za čtyři až šest milionů liber. Podle agentury ji získal londýnský podnikatel Michael Tollemache, který byl přítomen v sále,  AP naopak píše, že připadla anonymnímu zájemci, který dražil po telefonu (aktualne.centrum.cz)

 


Vydáno: 20.12.2010