Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Zdeněk Miler - 90. výročí

 
Zdeněk Miler
český režisér a výtvarník

*21. února 1921, Kladno

  
Zdeněk Miler vystudoval Grafickou školu a poté Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. V roce 1942 začal pracovat jako kreslíř Baťova filmového studia ve Zlíně, o tři roky - v roce 1945 přešel do barrandovského studia Bratři v triku, které vedl Jiří Trnka, později pracoval v Krátkém filmu Praha, kde zůstal až do roku 2002.

Proslavil se nejvíce jak v České republice tak i v zahraničí seriálem filmů o Krtkovi, které získaly velikou oblibu. Příběhům s krtkem věnoval většinu své tvorby - zhruba pět desítek filmů z celkových sedmdesáti. Svoji bohatou výtvarnou činnost rozšířil i  nezaměnitelnými ilustracemi více než čtyřicet knih pro děti. 
Více - wikipedia:
Výstava k 90. výročí:


Zdeněk Miler - Dětem

Galerie Vltavín, Masarykovo nábřeží 36, 110 00 Praha 1 
22. 2. - 10. 4. 2011Výstava shrnuje celoživotní tvorbu Zdeňka Milera v širokém retrospektivním průřezu, který je připraven k jubileu jeho 90. narozenin. Výstavní projekt je koncipován jako informace pro dětského návštěvníka, který si na výstavě může prohlédnout výtvarná díla i filmy Zdeňka Milera. Setká se zde s kresbami naznačujícími vývojovou periodu známých animovaných postaviček, s malbami, které zachycují jednotlivé příběhy Krtka a jeho kamarádů, i s pohádkami, které po celý den poběží v dětské části výstavy. Také dospělý divák se bude moci realizovat nejen prohlídkou uměleckých artefaktů, ale i zhlédnutím autorského dokumentu MRAKY ZDEŇKA MILERA Pavly Petrákové Slancové.

 


Vydáno: 21.02.2011