Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


175 Jahre Alte Pinakothek

 


Budova muzea Alte Pinakothek (Stará pinakotéka) postavená architektem Leo von Klenze byla otevřená veřejnosti 16. října 1836. Muzeum se mělo stát galerií pozoruhodné umělecké sbírky, jež v Bavorsku za více než tři sta let shromáždil panovnický rod Wittelsbachů a  která se stala později dědictvím vévody Ludvíka I., iniciátora stavby Staré pinakotéky.

V jubilejním roce se bude řada výstav týkat historie muzea a sbírky, která patří k nejvýznamnějším na světě. 

V polovině března bude zahájeno výročí vystavením díla »Frau mit Waage /Žena s váhou«  J. Vermeera, významým obrazem, který v současné době náleží Národní galerii umění ve Washingtonu a jenž kdysi patřil do vynikající soukromé sbírky prvního bavorského krále Maxe I. Josepha, předního sběratele holandské malby "zlaté doby".

Souběžně bude v severním kabinetu zahájena výstava »Schätze aus dem Depot /Poklady z depozitáře«, která bude otevřena během celého jubilejního roku a představí veřejnosti obrazy, které byly jen zřídka, nebo ještě nikdy nebyly vystaveny. 

Od dubna bude pod názvem »Cranach in Bayern / Cranach v Bavorsku« představen výběr z bohatého souboru Cranachových děl z bavorských státních obrazových sbírek. Titul výstavy je třeba pojímat obecněji, neboť se nevztahuje jen na ranou dobu tvorby malíře narozeného v Kronachu, ale týká se i historie děl a jejich dnešního umístění v jednotlivých krajích státu...více:

Tisková zpráva:
 

Obr. : podle Jana van Eycka, Hlava Krista, okolo 1500,


Vydáno: 10.03.2011