Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Josef Šíma - 120. výročí

 


Josef Šíma
český malíř a ilustrátor

19. březen 1891 Jaroměř - 24. červenec 1971 Paříž

 

Obr. Josef Šíma v Paříži, r. 1929

 

Josef Šíma patří k významným osobnostem evropského moderního malířství. Pocházel z výtvarnické rodiny, 1909 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, 1910-1914 na AVU. Od 1922 žil v Paříži. Člen Devětsilu, 1928 spoluzakladatel skupiny le Grand Jeu.
Jeho tvorba se vyrovnaně dělí mezi malbu, kresbu, volnou grafiku a ilustraci. Jeho první práce po válce ovlivnil sociální civilismus, ale obsahovaly poetismus, později ovlivněn kubismem a futurismem se snažil o geometrickou abstrakci. Ke konci 20. let dospěl k imaginativnímu projevu, který byl specielní paralelou surrealismu. 
Ve třicátých letech zpracoval nekonvenčně antická témata. Pozdější díla jsou syntézou předchozích postupů.

V grafické tvorbě se většina jeho leptů z ranější doby inspiruje Paříží, období let 1935 - 39 se vyznačuje antickými motivy s tragickou symbolikou přicházející světové války. Po válce se věnoval mysteriu světla jako hlavním motivem díla.
Byl významným ilustrátorem básnických sbírek českých a francouzských.- jeho ilustrace kresbou, dřevořezem, dřevorytem, leptem i litografií doprovodily téměř půl stovky titulů (G. Apollinaire, A. Breton, W. Shakespeare, V. Nezval, J. Seifert aj.)
Více:
wikipedia
 

Josef Šíma
Dívčí profil (Talisman)

 


Vydáno: 17.03.2011