Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


61. editorial

 


Romana Rotterová, Vztahy l., 1968
Romana Rotterová - Metamorfózy, Kulturní dům Dobříš, 4. 9.- 2. 10. 2011

Vážení čtenáři,
po prázdninové odmlce dáváme opět vědět z Grapheionu. Všichni se pomalu pouštíme do úkolů posledních měsíců v roce, i když na to v krásném slunném (byť dnes deštivém) babím létě pomýšlíme neradi. Nás těší, že - vzhledem k návštěvnosti -  stránky Grapheionu neosiřely ani v odpočinkovém letním období, a že si vytvořily pevné čtenářské zázemí.
Dnes vám zasíláme informace o aktivitách, které započaly v hlubokém létě, či na jeho začátku, ale stále dobíhají. Ty příští se budou opět pravidelně objevovat ve čtrnáctidenních intervalech. I když není úplně snadné se v početné sumě letních projektů orientovat, ráda bych na některé upozornila. Úplně čerstvá je výstava autorských knih Ateliéru papír a kniha brněnské FaVU VUT v pražském Klementinu. Autorské knihy přitahují zvláštní magií vloženého umu a energie do papírového, na výstavách zpravidla nepřístupného, mikrosvěta. A proto to v Klementinu zařídili tak, že si jimi podle chuti můžete i zalistovat. V Slovenském institutu v Jilské se milovníci slovenské grafiky potěší „žhnoucími“ (protože zevnitř jakoby hořícími) grafikami Karola Felixe, žáka A. Brunovského. V Trafačce Michal Škapa rozpíná grafický jazyk z plochy do prostoru a zúročuje jeho univerzálnost v designu, volné grafice, graffiti a trojrozměrných objektech. Městská knihovna Opatov nabízí velkou lahůdku –výstavu brazilského Cordelu – literaturu s ilustracemi tištěnou jako ve středověku z dřevěných štočků a je k nevíře, že tento projev s velkou místní tradicí, je tu stále živý a (samozřejmě že i sběratelsky) velmi populární. Po své rekonstrukci zahájila Galerie U Prstenu v Jilské ulici zcela novou éru bohatým multimediálním projektem i s ohledem – jak jinak- na tvořivost dětí.  A ještě do 17. září lze v Galerii Smečky shlédnout výstavu koláží  pražského snílka a „dobrodružného podnikatele“ romantického srdce Ivo Vodseďálka. V Kulturním domě v Dobříši Alena Laufrová představuje tiché metamorfózy grafičky Romany Rotterové. Zavítejme ještě do Letohrádku Ostrov - pobočky Galerie umění v Karlových Varech, kde právě září 50 hvězd grafického nebe 2. poloviny 20. stol. z domácí sbírky. Neopomeňte nahlédnout do prestižních aukcí, výškou cen povzbuzujících nevelké sebevědomí grafického umění. Jsou vypsané nové mezinárodní soutěže. A kdo z grafiků pojede do Slovinska, určitě neopomene navštívit vyhlášené Lublaňské bienále s unikátním doprovodným programem. Já osobně bych se ráda podívala do Centra grafiky v New Yorku, které vystavuje to nejlepší z finské grafiky. Bohužel je to moc daleko.
Blíží se i Grafika roku, 18. ročník a Cena Vl. Boudníka. S předstihem informujeme, že soustředění prací proběhne od 15. listopadu do 15. prosince t. r. a formulář přihlášky si ode dneška můžete stáhnout. Protože se nás často ptáte na tematickou kategorii, znovu odpovídáme, že letos nebyla vyhlášena. Je to kategorie příležitostná.
S Hanou Aulickou přejeme krásné a hřejivé dny pozdního léta.
Vaše Simeona Hošková

61. vydání, 8. 9. 2011
 

 


Vydáno: 22.09.2011