Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


62. editorial

 


Ivo Křen, Vlčí máky, 2009, linoryt (detail); © OGL
Ivo Křen / Carpe diem - linoryty,
Oblastní galerie v Liberci, 22. 9. – 11. 12. 2011

Milí čtenáři,
kresby Motivy z koupelny Zdenka Rykra v grafickém kabinetu Národní galerie, které vznikly těsně před dobrovolným úmrtím umělce v roce 1940, jsou dalším skvělým příspěvkem k poznání mimořádně členité tvorby výjimečně všestranného a významného představitele meziválečné avantgardy. Netradiční tvůrčí profil let šedesátých v tvorbě lounského umělce Vladislava Mirvalda, známého svými geometrickými obrazy, je v Muzeu Kampa koncipován jako chronologicky přísný sled různorodých témat, technik, pracovních úvah a studií, korigující jednostrannost zažitých pohledů na živé a pulsující dílo. Dějiny udatného národa českého.., originální obří leporelo a údajně i vůbec největší kniha (70m x 5m) Lucie Seifertové, ověnčená významnými oceněními, právě končí svou několikaletou domácí pouť (anglická verze má svůj zahraniční program) v Klementinu Národní knihovny.
Široké spektrum současného linorytu – techniky, která v posledním desetiletí doznala mimořádného boomu, zásadně obohacují malířsky šťavnaté, několikabarevné tisky Ivo Křena. Na jeho výstavu Carpe diem vás zve Oblastní galerie v Liberci. Ve zlínské Orlovně se znovu sešli umělci Zlínského okruhu (2006-2007), tentokrát na společné téma Práce na papíru (kresby, grafika a papírové objekty), tedy materiálu, který se pro mnohé z nich stal tvůrčím mediem primárním. Součást expozice tvoří pocta nedávno tragicky zesnulému zlínskému umělci a kolegovi Mariu Kotrbovi.
62. vydání Grapheionu přichází s bohatou nabídkou výzev a nejrůznějších anoncí, které vás budou určitě zajímat. Nezapomeňte na blížící se Grafiku roku. Poslední informace je adresována tvůrcům autorských knih – oceněná autorská kniha bude sdružením Inter-Kontakt-Grafik darována do sbírek Památníku národního písemnictví. Souhrnný dar všech dosavadních ročníků se uskutečnil v březnu 2011 a od tohoto data je každý z autorů zastoupen v této prestižní kulturní instituci.

S Hanou Aulickou vám přejeme hezké dny začínající podzimu a těšíme se brzy na shledanou.
Vaše Simeona Hošková

62. vydání, 22. 9. 2011
 


Vydáno: 22.09.2011