Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Výstavy v GAVU Cheb

 Galerie výtvarného umění v Chebu, nám. Jiřího z Poděbrad 16
13. 10. 2011 – 8. 1. 2012

Jiří Balcar, Retrospektiva

Jiří Balcar je klíčovou postavou výtvarného umění šedesátých let – patřil k nejvýznamnějším malířům té doby, zároveň ovlivnil i dobovou estetiku jako autor knižních obálek a filmových či divadelních plakátů. Balcarova knižní a grafická tvorba nevznikala na okraji jeho volné tvorby, ale byla její plnohodnotnou součástí. Pracoval hlavně se šablonovým písmem a textovými fragmenty, které představují útržky komunikace a vyjadřují její vyprázdněnost. Vytvořil známé filmové plakáty k Hrabalovým Perličkám na dně, Felliniho Silnici a k Wylerově Velké zemi, nebo divadelní plakáty k prvním hrám Václava Havla (Vyrozumění, Zahradní slavnost). Za plakát Bílá velryba získal v roce 1962 v Paříži Cenu ToulouseLautreca. Nejrozsáhlejší část jeho designerské práce však patřila knihám a časopisům, vydávaných nakladatelstvím Odeon. Navrhl například obálky a úpravy mnoha svazků Malé řady soudobé světové prózy a mezi lety 1964–66 upravil tři ročníky Světové literatury...

Dagmar Urbánková: Chlebová Lhota

Dagmar Urbánková (1972), básnířka, prozaička, ilustrátorka a výtvarnice, vydala na sklonku roku 2010 v nakladatelství Baobab již svou třetí autorskou knížku pro děti, kterou nyní představujeme v muzejní kavárně. Kniha má originální koncepci, v níž se prolíná fotografie a komiks. Autorka v ní přibližuje život v imaginární vesničce, do níž „…nevedou cesty. Lidi sem přináší vítr, voda nebo vykynou přímo tady.“ Krajina Chlebové Lhoty je skutečně celá postavena z chleba – Dagmar Urbánková ji doslova uhnětla, upekla a spletla z různých druhů pečiva. Výjevy z každodenního života zdejších obyvatel jsou přibližovány prostřednictvím kronikářských zápisků, jež pořizuje během dlouhé zimy vesnický učitel Jan.
Vedle výstavy autorka doplnila i dětský koutek – Galerii pod baobabem – ve druhém patře galerie o další část originální výzdoby. A ta se nese v podobném duchu, jaký formoval svět Chlebové Lhoty.

www.gavu.cz

Obr. © GAVU ChebVydáno: 13.10.2011