Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


64. editorial

 


István Orosz, Korkerdes, lept; © István Orosz
István Orosz - Grafika, Galerie Maďarského institutu, Praha 1, 28. 9. - 1. 11. 2011


 

Milí čtenáři,
István Orosz je univerzální osobností aktivní v mnoha tvůrčích oblastech grafiky, plakátu a podepsané i pod několika kultovními animovanými filmy. Výběr z grafického díla k poctě letošního Lisztova jubilea v Maďarském institutu reaguje na umělcův specifický hravý manýrismus, lavírující na hranách mnoha výtvarných světů, zvl. Dürera, Arcimbolda, a který je v osobitém propojení „labyrintistů“ Piranesiho a Eschera opravdu fascinující. Černobílé fotografie Dušana Tománka v Langhansu vznikly při natáčení filmu Alois Nebel a lze je pochopit jen po shlédnutí tohoto temného, úchvatně přeludného a také ryze grafického filmu. Galerie Millennium představuje současné šité koláže Josefa Hampla, od 60. let významné osobnosti české výtvarné scény.
    Koncepčně nejzajímavější výstavy grafiky najdeme tentokrát mimo Prahu. Retrospektiva Jiřího Balcara v Chebu klade důraz na - k malbě, kresbě a volné grafice - rovnocennou tvorbu plakátů, grafickou úpravu knih a časopisů. Tradičně „vyvažujícím“ pandánem se tentokrát stala třetí autorská kniha pro děti Dagmar Urbánkové Chlebová Lhota z nakl. Baobab, doslova a do písmene uhnětená z chlebového těsta. Muzeum moderního umění v Olomouci se ujalo (Tak, teď, tu) reprezentativního výběru z díla posledních čtyřiceti let Dalibora Chatrného – neúnavného experimentátora a umělce tak říkajíc vždy s čistým stolem.  Album kolorovaných leptů Paříž, inspirovaných dobovou poezií a řazených k ilustračním vrcholům Josefa Šímy, vystavuje Galerie MU v Hradci Králové. Grafickým dílem, včetně toho počitačového, připomíná ostravské Výtvarné centrum Chagall vůdčí osobnost slovenského umění Jozefa Jankoviče. Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech vystavuje kresby a prostorové objekty Jiřího Kornatovského, které vzdor své monotematičnosti jako by znásobovaly a umocňovaly svůj magický potenciál (Meditace kresbou). Všem, kdo sbírají nebo obdivují nejjemnější finesy malých grafických forem, připomínám v Chrudimi právě zahájené XIII. trienále českého ex libris, které se vyznačuje stále početnější a stále kvalitnější účastí nejmladší generace.
   Podzim je dobou veletrhů a rozličných aktivit, jichž je tentokrát doma i v zahraničí bezpočet. A nové příležitosti k účasti v mezinárodních soutěžích dostávají opět i naši grafici. 

S Hanou Aulickou se těšíme za 14 dní na shledanou.
Vaše Simeona Hošková

64. vydání, 20. 10. 2011


Vydáno: 03.11.2011