Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Cyril Bouda - 110. výročí

 


Cyril Bouda
český malíř, grafik a ilustrátor

14. listopadu 1901 Kladno – 29. srpna 1984 Praha

 

Cyril Bouda absolvoval v roce 1923 Umělecko-průmyslovou školu v Praze u  Františka Kysely, v roce 1929-35 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1946–1972 byl profesorem na Pedagogické fakultě UK v Praze.

Boudova tvorba obsáhla všechny grafické sféry a žánry. Jeho dílo navazuje na slavnou tradici starých - zejména italských mědirytců. C. Bouda ovládl mnoho grafických technik, měl zásluhu zejména na tvůrčím rozkvětu mědirytu a rozmachu grafické veduty, v níž vytvořil díla historického významu (Olomouc, Prostějov, Klatovy, České Budějovice). Jeho veduty většinou  pojaté z vysokého nadhledu se vyznačovaly technickou precizností i poetickým charakterem. Velký podíl měl též na obnovení a rozvinutí techniky kamenorytiny, které se věnoval zejména v posledních letech.
Jeho rozsáhlá grafická tvorba zahrnuje přes 1 000 volných grafických listů, z nichž značný podíl tvoří exlibris a novoročenky. Byl také grafikem československých známek. Především jsou však ceněny jeho knižní ilustrace  - v kresbách i grafických technikách dosáhly světové proslulosti (např. B. Cellini - Vlastní životopis, H. Ch. Andersen - Pohádky a povídky).


Vydáno: 14.11.2011