Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


67. editorial

 Eduard Ovčáček, Vertikály s čísly (detail), 1970; © E. Ovčáček
Eduard Ovčáček - Ve zkratce,
Muzeum Kampa, 2. 12. 2011 – 5. 2. 2012

 

Oba se narodili téměř ve stejné době a téměř současně i opustili tento svět. Dva téměř totožné osudy dvou naprosto fascinujících osobností, které svůj život a práci zasvětily jednomu z nejpozoruhodnějších duchovních dialogů s přírodou a Bohem. První na hranici hereze, druhý v hluboké pokoře věřícího. Jistě, je řeč o Josefu Váchalovi a Bohuslavu Reynkovi, kteří se téměř neznali, ale české moderní grafice vtiskli jeden z nejvlastnějších rysů „kosmické“ meditace. Jsou moderní, nestárnoucí, absolutně autentičtí a až v 90. letech postaveni na nejvyšší piedestal uznání. Po váchalovském mohutném boomu následuje vlna Reynkových dílčích výstav korunovaná první životní retrospektivou právě probíhající v Galerii hl. města Prahy. Všichni bez rozdílu smekáme před dílem, které jazykem umění tak přirozeně vypovídá o podstatných hodnotách života a ani na chvíli nenechá zapochybovat o tom, že s tím "blázincem" kolem je něco v nepořádku.
Posedlost sémantickou „nesmírností“ písma charakterizuje více jak padesátileté dílo českého “lettristy“, laureáta Ceny Vl. Boudníka a významné osobnosti avantgardy 60. let - ostravského výtvarníka a pedagoga Eduarda Ovčáčka. To, jak umělcův apetit po nových technologiích a tvůrčím experimentu s věkem ještě narůstá, Ve zkratce mapuje dnes otevřená výstava v Muzeu Kampa.
Do 9. prosince běží výstava sítotisků známého sklářského výtvarníka Vladimíra Kopeckého v Galerii Havelka. Pozoruhodné přetavení přeludné optiky čirého skla do nové dvojdimenzionální zkušenosti (mj. dokonale tištěného sítotisku), svou minimalistickou křehkou geometrií doslova vyráží dech všem, kteří si jméno umělce spojují s explozivní barevností robustních materiálových instalací. A je proto velmi dobrou zprávou, že v grafické tvorbě, které před dvěma lety náhodou přikývl, hodlá tento čerstvý osmdesátník pokračovat.
Charakteristický klaun Květy Pacovské zve na výstavu Současné české knižní ilustrace v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Pořádá ji s Klubem ilustrátorů dětské knihy, v době bujícího kýče a vulgarismů hájícím nejlepší tradice oboru.
Po loňské premiéře v Muzeu v Uherském Hradišti pokračuje od 9. prosince itinerář výstavy laureátů Ceny Vl. Boudníka a oceněných autorských knih soutěže Grafika roku v Galerii umění Karlovy Vary ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví.
S Hanou Aulickou přejeme krásný advent.
Vaše Simeona Hošková

67. vydání, 1. 12. 2011

 


Vydáno: 05.12.2011