Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Jiří Samek, statutární cena v základní kategorii A

 


Jiří Samek, Parkoviště, hlubotisk z lina,  70 x 97 cm; © J. Samek


Statutární cena hlavního partnera Pražská plynárenská, a. s.:
"Za originální přístup k ojedinělé technice linorytu z hloubky, sumarizujícímu civilní realitu do mimořádně poetické výpovědi."


JIŘÍ SAMEK

Svoji první grafiku jsem provedl asi v patnácti letech klasickým linorytem. I když jsem vyzkoušel jiné grafické techniky, linoryt do roku 1980 převažoval. Od tohoto data jej tisknu jako hlubotisk. Matrici, linoleum (PVC), zpracovávám rydlem, ale i jinými pro linoryt netradičními nástroji. Využívám tvárnosti lina, často zvolený formát rozřezávám, do jeho částí vtírám barvy a k tisku je opět skládám v celek. Všechny barvy tak tisknu naráz; vyhýbám se vícerým tiskovým fázím s ohledem na výraznou plastičnost otištěné barvy, která by při dalších tiskařských krocích vzala za své. Tisk z takto zhotovené matrice umožňuje jemné, ale i velmi reliéfní vrstvy barvy podle toho, jakým rydlem pracuji. V poslední době používám vedle černé i barvu bílou. Hlubotisk z lina se pro mě stal jedinou grafickou technikou, kterou zobrazuji své nejbližší okolí.“  (Jiří Samek)

Samkova grafika se úspěšně prosazuje v různých žánrech volné grafiky, včetně miniatury a ex libris, jak o tom svědčí i řada významných mezinárodních ocenění. Léta soustředěné práce ignorující vnější ohlasy a konec konců i absence komerčních tlaků, prohloubily niternost výrazu a vytříbily  názorovou originalitu v jedinečné identitě techniky a námětu. První výstavu uspořádal teprve ve svých 40 letech. Autentický je umělcův přístup k materiálu lina - obecně spojovanému s technikou tisku z výšky - s nímž pracuje na principu hlubotisku. Jeho plastické struktury využívá k minimalizaci výrazových prostředků ve prospěch vnitřní poezie i jemného humoru motivů. V rovnováze expresívních a konstruktívních prvků dokáže v obyčejné každodennosti odhalovat zdroj univerzální harmonie a její vzácnou intimitu.  (Simeona Hošková)
 

Nar. 2.1.1955 v Náchodě. Studia: 1973-84 soukromé výtvarné studium u ak. mal. Jaroslava Uiberlaye. Samostatné výstavy /výběr/: od r. 1995 realizoval 17 autorských výstav v tuzemsku i zahraničí (2001 Swidnica /Galerie fotografie/, Polsko; Náchod /Galerie výtvarného umění/; Roudnice nad Labem /Galerie moderního umění/; 2002 Klatovy /Galerie Klatovy/Klenová; 2004 Havlíčkův Brod /Galerie výtvarného umění/;  2006 Liberec /Oblastní galerie/; Praha /Galerie MK/; Řím /České kulturní centrum/, Itálie; 2011 Swidnica /Miejska Biblioteka Publiczna/, Polsko; Radków /Biblioteka Publiczna /, Polsko. Skupinové výstavy /výběr/:od 1995 se zúčastnil na 40 mezinárodních grafických bienále a trienále (2004, 2007 Mezinárodní trienále grafiky Praha; 2005, 2008, 2011  Male formy grafiky Lodž; Umění české grafiky (Dny Prahy v Seoulu), Seoul. Ocenění: 1999 2. cena International Biennial of Graphic Arts, Novosibirsk, Rusko; 2000 Cena T. N. Lawrence, International Miniature Print Bristol, Anglie; 2001 Cena poroty, Pacific Rim International Print Exhibition, Hilo, Hawaii; Speciální cena, International Biennial of Graphic Arts, Acqui Terme, Itálie; 2004 Čestná cena poroty, Mezinárodní trienále grafiky, Praha 2007; Cena poroty, Grafix, Bienále drobné grafiky, Břeclav; Grafika roku: 2002, 2006 Speciální cena za techniku lino, 2003, 2008 čestné uznání v hlav. kat. A; 2011 Statutární Cena Pražské plynárenské v hl. kat. A. 

 

 

 


Vydáno: 29.03.2012