Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


77. editorial

 


Joel Rendón, Dvouhlavá, dvounohá a dvousetletá (detail), 2010, linoryt, papír; © NG
 Mexická grafika 2010, NG, Konírna paláce Kinských, Praha 1, 24. 5. – 29. 7. 2012

 

Vážení čtenáři,
předposlední květnové vydání provází jedna zvláštnost. Je to v tomto roce poslední on-line rozesílaný Grapheion. Neznamená to, že webové stránky zanikají, ale budou se otevírat pouze jeho zájemcům. Proto těm, kteří sledují vyhlášení soutěží a jiné podobné projekty, doporučuji častější návštěvy vzhledem k rychle stárnoucím informacím. Chceme se dál věnovat umění grafiky v co nejširším možném rozsahu, ale v tuto chvíli musíme svou pozornost soustředit na přibližující se jubilea 20ti letého trvání Grafiky roku a Ceny Vl. Boudníka. Je naším záměrem připravit katalogy obou soutěží, které by shrnovaly vývoj české grafické scény posledních dvaceti let a potvrdily to, co každoročně na Grafice roku znovu a znovu zjišťujeme – tvůrčí invenci tohoto výlučného média, otevírajícího se podnětům aktuálního vývoje umění, ale zachovávajícího si nezastupitelná specifika autentických výrazových prostředků. Osvěta směrem ke stále méně informované veřejnosti, dezorientované samotným výkladem pojmu „grafika“, na straně druhé vytváření profesionální platformy pro umělce samé jsou cíle, které obě soutěže  - Grafika roku a Cena Vl. Boudníka rozhodně naplňují a doufejme, že díky podpoře státních institucí a soukromých společností budou moci plnit i nadále. Díky spolupráci s hl. městem Praha se 4. června v bruselském Pražském domě zahajuje výstava laureátů Grafiky roku a Ceny Vl. Boudníka, stejně jako se v říjnu minulého roku tato prezentace uskutečnila v rámci Dnů Prahy v Seoulu. Ráda bych touto cestou poděkovala oblastním galeriím výtvarného umění v Uherském Hradišti, v Karlových Varech či Havlíčkově Brodě (leden, únor 2013), které výstavě daly a ještě dají příležitost.
Jako vždy i v tomto čísle najdete vyhlášené soutěže, workshopy, informace o domácích i zahraničních výstavách, knižních publikacích atd. Seriál Aleny Laufrové pokračuje dalším rozhovorem s Miroslavem Pošvicem, Berenika Ovčáčková zaslala svůj názor na Grafiku roku. A jako vždy doporučuji aukce, kde se grafické listy prodávají za deseti tisíce liber sterlingů.. 
Tak nezapomeňte - od této chvíle je zcela na Vás, kdy si  www.grapheion.cz otevřete.

S Hanou Aulickou a miniredakčním týmem Vám, milí čtenáři, děkujeme za dosavadní přízeň a věříme, že i v budoucnu Vás stránky Grapheionu zaujmou.
Srdečně Simeona Hošková

77. vydání, 24. 5. 2012

 


Vydáno: 29.05.2012