Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Krásně tištěné knihy a rukopisy - aukce

 

    

Christie´s New York, Rockefeller Plaza, New York, USA
22. června 2012

DICKENS, Charles. Posmrtné listy Pickwickova klubu. Londýn: Chapman a Hall, 1845. 210 x 133 mm. Frontispis a titul v technice leptu, 41 rytin od Hablota K. Browne ("Phiz"). REPREZENTAČNÍ VAZBA, zlacení na přebalu s dekorativními bordurou, hřbet zlacen.
Lot 15 sold for 122,500 USD, estimate: 120,000 - 180,000 USD. (Obr. uprostřed)
VÝZNAMNÁ REPREZENTAČNÍ KOPIE OD DICKENSE PRO HANSE CHRISTIANA ANDERSENA: PROPOJENÍ DVOU NEJVĚTŠÍCH MEZINÁRODNÍCH LITERÁRNÍCH POSTAV - A NEJLASVNĚJÍ DĚTŠTÍ AUTOŘI 19. STOLETÍ.
Pozdní vydání. REPRESENTAČNÍ KOPIE S VĚNOVÁNÍM DICKENSE HANSI CHRISTIANU ANDERSENOVI: „Hansi Christianu Andersenovi od přítele a obdivovatele Charlese Dickense Londýn červenec 1847.“

Andersen poprvé navštívil Anglii v červnu roku 1847, byl pozván na celou řadu večírků pořádaných hraběnkou z Blessingtonu a intelektuální, literární a političtí přátelé přijali dánského spisovatele s nadšením. Bylo to na jednom z těchto večírků, kde se Andersen poprvé setkal s Dickensem, potřásli si rukou a vyšli na verandu, což je okamžik, který si Andersen poznamenal do svého deníku: „Přišli jsme na verandu, byl jsem tak šťastný, že vidím a mluvím s anglickým, stále žijícím autorem, jehož nejvíce miluji.“ Dickens sdílel podobné pocity, a proto napsal 14. července Williamu Jerdanovi: „Řekni Andersenovi, aby se nenechal zabít londýnskými lovci, ale žil a napsal více knih. Tím myslím, pokud můžu, žít a číst je.“ (Poutnické vydání Dopisů, s. 130).
O měsíc později se znovu potkali, když šel Dickens k Andersenovi do podnájmu, aby zjistil, že Andersen nebyl uvnitř. Nechal mu balíček obsahující 12 reprezentativních kopií svých knih spolu s dopisem, ve kterém Andersen Dickensovi napsal: „Ve tvém pokoji,“ požádal jej, „přijmi malý balíček knih.“ (tamtéž, s. 134.) Na konci ledna roku 1848 Dickens znovu napsal Andersenovi, tentokrát vyjádřil: „Tisíceré díky, můj drahý Andersene, za tvou velmi cennou vzpomínku pro mne ve tvých Vánočních pohádkách.“ Andersen věnoval své Vánoční pozdravy mému anglickému příteli Dickensovi: „Jsem zase ve svém tichém dánském domě, ale ve svých myšlenkách jsem denně v drahé Anglii, kde před několika měsíci přeměnili mí přátelé realitu na kouzelný pohádkový příběh… Toužím přesunout do Anglie první tvorbu ze své básnické zahrady jako vánoční pozdrav; a poslal jsem Vám to, můj milý, šlechetný Charlesi Dickensi, který jste mi podle vašich děl tak drahý a od našeho setkání jste se uchýlil navěky do mého srdce…“ (tamtéž, s. 242.) Dickens řekl Andersenovi, který si přečetl jeho Vánoční pohádku „znovu a znovu s nevýslovnou radostí.“ Ze svazků, které Dickens ukázal Andersenovi, je dvanáct nyní v Royal Library, Kodaň a další v Dickensově domě.
V dalším desetiletí se mezi oběma spisovateli rozvinula korespondence a v roce 1857 Andersen znovu odcestoval do Anglie, kde nejdříve navštívil Dickense, v jeho domě zůstal pět týdnů. Dickens vytvořil podle Andersena postavu UriaH Heep v románu David Copperfield: servilní povahu, která se nesnadno dovtípila, že host překročil své uvítání.

BROOKSHAW, George (1751-1823). Pomona Britannica; Aneb Sbírka nejváženějšího ovoce v současné době pěstované v této zemi. Londýn: T. Bensley pro autora, vydal White, Cochrane a Co., E. Lloyd a W. Lindsell, [1804-]1812.
Velký rozměr (561 x 450 mm). 90 AKVATINT A LEPTŮ PODLE G. BROOKSHAWA, VYTISKL V BARVĚ A DOKONČIL VLASTNÍ RUKOU, hrany zlacené. Položka č. 75 byla vydražena za 110,500 USD, vyvolávací cena: 80,000 - 120,000 USD. (Obr. vlevo)
 
KINGSBOROUGH, Edward King, vikomt (1795-1837). Starověké Mexiko: obsahuje faksimile starých mexických maleb a hierolyfů… spolu s památkamy Nového Španělska, od M. Dupaixe... [ kresby na kameni od A. Aglia.] Londýn: [sv. I-VII], 1830, a Henry G. Bohn [sv. VIII-IX], 1848. 9 svazků, 396 x 340 mm. 741 obrázků (ve svazcích I-IV), většinou podle Augustine Aglia, zahrnuje 587 JEMNĚ RUČNĚ KOLOROVANÝCH LITOGRAFIÍ, 154 nekolorovaných litografií včetně 127 litografií připevněné na papíře India, 13 obrazů složených a 2 složené tabulky v textu svazku V a VI. Červený safián zlacený (19. století), bordury kolem centrální erb se zbraněmi, okraje zlacené. Položka č. 125 byla vydražena za 110,500 USD, vyvolávací cena: 60,000 - 80,000 USD. (Obr. vpravo)
Obr.: © Christie´s

Překlad: Martina Pešková

Anglický text:


Vydáno: 06.09.2012