Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


78. editorial

 


Joanna Janowska-Augustyn (Polsko), Course of Events I (detail), digital print, 2011, 100 x 140 cm; © J. Janowska-Augustyn
Grand Prix, MTG Krakov 2012

Vážení čtenáři,

14. září byla zahájena v současnosti určitě nerozsáhlejší mezinárodní soutěž volné grafiky - XX. jubilejní ročník Mezinárodního trienále Krakov. Z tisíců zaslaných obstálo 300 děl od 230 autorů z 53 zemí. V hierarchii desítek cen se na horních místech umístili polští umělci se stále sebevědoměji se prosazujícími digitální postupy. Ambiciózní program trienále zahrnuje  téměř 40 výstav, z nichž do hlavní a čtyř “dceřiných“ (ve Vídni, Oldenburku, Istanbulu a Falunu) byli z českých umělců vybráni L. vilhelmová, Š. Brejcha, D. Broďáková-Urbanová, Z. Janáček, J. Měřička, P. Noga, E. Ovčáček, M. Sibinský,  D. Smutný, A. Stibůrek.
Pražský říjen profilují dvě mega události odstartované v pondělí 1. října – Festival fotografie 2012 s podtitulem Mimo formát odkazujícím na vztah k veřejnému prostoru a Design blok, který do mohutného toku vystavených objektů i subjektů pojal i autorské knihy z nakl. Lidu a samozřejmě i grafický design - Finský plakát (Česká centra) a s ním volně spojenou mezinárodní výstavu studentských prací, pořádanou AUG (Klamovka, Maďarské kulturní středisko). Hodně co má nabídnout energií koncepčních výstav vždy sršící Brno. Pod taktovkou doc. Růžičkové probíhá právě 14. ročník mezinárodní studentské soutěže autorských knih Fenomén kniha s jasnou převahou (včetně hlavních cen) studentů zlínské Baťovy univerzity (viz i skvělé webové stránky s historií soutěže). Ke koncepčním výstavám vysokého kalibru beze sporu patří devadesátiletá historie komiksu „Signály z neznáma“ v brněnském Domě umění a výstava českého hudebního plakátu, kterou v rámci BB připravil K. Haloun (Moravská galerie – Husák trávu nekouřil).
A na závěr velmi důležité sdělení – občanské sdružení Inter-Kontakt-Grafik vyhlašuje XIX. ročník celostátní soutěže Grafika roku. Termíny a další informace najdete na přihlášce – ke stažení na této stránce. K vyzvednutí je rovněž od 9. října v galerii Hollar nebo v Melantrichově ul. 5. Soustředění bude probíhat od 13. listopadu do 20. prosince na již důvěrně známé adrese Melantrichova 5, Praha 1 (mezanin 3-4 patro).

Přeji Vám příjemné podzimní dny a poučné chvíle s Grapheionem.
Simeona Hošková

4. 10. 2012Vydáno: 20.11.2012