Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Speciální cena Institutu mikroelektronických aplikací s. r. o. za tisk z hloubky

 

Hodnocení poroty:
Lukáš Tůma pracuje klasickou technikou, formální stránka působí až klasicky, ovšem poetika obrazu, obsahu listu je zcela současná. Vyvážená klidná čistota grafiky odpovídá současnému výrazu, přesto užívá historický koncept.MgA. Lukáš Tůma přebírá diplom od Ing. Jiřího Bárty, obchodního ředitele IMA, s.r.o. na vernisáži výstavy“Čárový lept „Velký mrak“ je jedním z grafických listů z většího souboru „Cesty“. Konkrétně ze série „Cesta mraků“.
Cesta pro mě znamená způsob poznání světa, kontemplaci, pohyb i setrvání.
Chválím krásu všednosti. Náměty mé práce jsou běžné a všední. Nehledám je. Jsou všude kolem mne. Je úplně jedno kde je zahlédnu. Vidím je v daný čas a na daném místě, způsobem „oka mžiku“.
Viděné se v jediném momentě usadí v mysli. Po nějakém čase, pokud se obraz neztratí, s ním dále pracuji v kresbě/ skice. Kreslím to, co si z viděného pamatuji. Tak dochází k přirozené redukci prvotní informace na podstatné, k dialogu viděného s chtěným. Má vůle spolu s limity a přednostmi grafických technik, ve kterých pracuji, pak dotvoří výsledný obraz.
Výsledek je pak součtem všech těchto proměnných.“ 
Lukáš Tůma

N 12. 2. 1976, Jihlava. VZ 1990-94 ŠUŘ Brno, obor Propagační a užitá malba; 1994-2000 AVU Praha, Grafika I. (prof. J. Lindovský), Socha II. (prof. J. Zeithamml). P 2002-05 IRKT Litomyšl, asistent Ateliéru výtvarné přípravy; od 2005 asistent Ateliéru výtvarné přípravy, Fakulta restaurování Univerzita Pardubice. S Soukromé sbírky - Česká republika, Japonsko, Francie, Nový Zéland, Anglie, Rakousko. O Grafika roku: 2012 Cena za techniku tisku z hloubky. 

 


Vydáno: 14.03.2013