Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Speciální cena Nadace českého výtvarného umění za techniku tisku z hloubky

 

Hodnocení poroty:
Grafický list Martina Velíška vypráví pozoruhodný příběh, velmi pečlivě a humorně vypointovaný. Zdánlivě neučesaná forma zpracování plochy klasického leptu je dál zpracována vtipnými průřezy – Velíšek v ploše pracuje i s dojmem prostoru. Neopominutelný je autorův smysl pro hravost.

 


Profesor ak. soch. Petr Siegl, předseda SR Nadace ČVU předává Speciální cenu za tisk z hloubky Martinu Velíškovi


“Brzdící vlak uprostřed noci je vzpomínkou na jednu cestu rychlíkem. Je vlastně také vzpomínkou na několik let práce s papírovým autorským obalem. Nedosti na těchto vzpomínkách, vzpomněl jsem si jednoho dne na dřevěnou desku v ateliéru... Pak se všechny ty vzpomínky sečetly a vznikla dřevěná matrice a z ní pak tato grafika.
Ke grafice mám respekt. Pramení z technologické náročnosti a potřeby kázně. Grafiku mám rád. Protože je dialogem. Komunikace s materiálem je pro mě často místem pro posun původní záměru. Dává mi prostor na reakci. A v něm vzniká konečná podoba matrice. 
Na grafice mě už dlouho zajímá podložka – papír. Vnímám ji jako její plnohodnotnou součást. Zásah do matrice a zásah do papíru považuji za rovnocenné.“
Martin Velíšek

Reliéfní grafiky (jak je označuje sám autor) Martina Velíška se pohybují na hranici volného projevu, ilustrace a komiksu. Osobitost nejčastěji komorních – co do formátu a výrazu – grafických listů spočívá ve způsobu narativního uchopení příběhu, v poetickém propojení příběhu a specifickém, z dětského nahlížení světa vycházejícím humoru. Ostatně humor a hravost tvoří podstatu Velíškova výtvarného uvažování, jemuž je podřízen sám výtvarný jazyk spontánně působící kresby, volně pojednané plochy i  prostřihovaných míst – legitimní součásti kompozice. Takový humor, který se stává integrovaným prvkem grafického jazyka a jeho primární struktury, je v české grafice velmi vzácný a tím, jak ostatně dokládá umělcova účast v domácích i mezinárodních projektech, nepřehlédnutelný.  Simeona Hošková 
  
N 6. 11. 1968, Athény, EL. VZ 1989-96 AVU Praha, Malba (prof. B. Dlouhý), Konceptuální tendence (prof. M. Šejn); 1999-2003 AVU (doktorandské studium). P Katedra výtvarné výchovy PedF UK Praha. S Ministerstvo zahraničních věcí ČR; Centre d´Art de l´Ancienne Synagogue, La Ferté sous Jouarre, FR; OECD Paris, FR; Ministerstvo zahraničních věcí Lucemburského velkovévodství, LU. O 1993, 1996, 1997 Cena nadace na podporu současného umění „Jelinek Stiftung“, CH; 2002 Obal roku 2002, EMBAX, ČR; 2003 World Star za obalový design, ES; 2010 Grand prix, Salon d´art du Pays fertois, FR; 2011 Hlavní cena Intersalonu AVJ; Grafika roku: 2004 - Cena za tisk z hloubky; 2005 a 2011 Cena diváka; 2012 Cena za tisk z hloubky; čestné uznání v kat. B.

 


Vydáno: 14.03.2013