Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Zemřel PhDr. Jan Nepomuk Assmann...

 

PhDr. Jan Nepomuk Assmann
český historik umění
1956 - 28. 7. 2013

 

Jan Nepomuk Assmann studoval dějiny umění na FF MU v Brně (1981), dále Kuratorenaussbildung v Krems a. D. a Vídni; pracoval jako kurátor Sbírky staré grafiky Národní galerie v Praze (do 1997), byl soudním znalcem a odborným poradcem starožitnictví a aukčních síní, přednášel v USA (West Columbia, SC), do 2009 pracoval jako kurátor malby, grafiky a plastiky v Muzeu hl. města Prahy.
Byl specialistou na malbu, grafiku a portrétní miniaturu, spolupracoval s uměleckými časopisy, pořádal přednášky a mediální pořady, externě přednášel na FFUK Praha, v Radiu Regina, v posledních dnech před svou náhlou smrtí realizoval odborné přednášky o historickém vývoji Colloredo-Mansfeldského paláce pro Galerie hl. m. Prahy.

Byl autorem publikací: Život v barokní Praze,  2001; Rande v Praze, 2001 (s Yvonne Přenosilovou); Tajemství Karla Laštovky, 2004; Pražské maličkosti, 2009. Katalogů: Mozart a Praha - Katalog rytin a grafik, 1991; Portrétní miniatury 17. - 19. století, 1996;
Terče pražských ostrostřelců, 2001, aj.; kurátorem výstav a expozic, např. stálé expozice „Muzeum G. G. Casanovy“ ve st. Zámku Duchcov, stálé expozice „Praha v době baroka“ v Muzeu hl. m. Prahy. Realizoval výstavy staré  grafiky, např. Rembrandt, V. Hollar, Karáskova sbírka grafiky, Praha Mozartova, Vídeňský akvarel 19. století aj.

Grapheion.cz publikoval jeho odbornou stať Šluknovská sbírka grafiky

 


Vydáno: 13.08.2013