Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


CELEBRATING PRINT 2014
BBLA Gallery, 321 East 73rd Street, 3rd Floor, New York
8. prosince 2014 –15.  ledna 2015


Výstava „Celebrating Print 2014”, vybraná newyorskou výtvarnicí, grafičkou a kurátorkou Evou Nikolovou, prezentuje 33 děl 24 výtvarníků z České republiky, Slovenska, Německa a USA. Výběr představuje různá témata od zkoumání otázek existence, identity, přes fantastické světy představivosti a rozjímání nad krajinou, vytvořené tradičními grafickými technikami jako hlubotisk, reliéfní tisk, kamenolitografie, serigrafie a monotyp.

 

Vybranými výtvarníky jsou: Anneli Arms, Roman Baláž, Lukáš Freytag, Ladislav Hanka, Radoslava Hrabovská, Jana Hubatková, Kama Jackowska, Bára Jichova, Magda Korsinsky, Michael Kukla, Robert Kužidlo, Lucie Lučanská, Dita Malečková, Lívia Mezovská, Miloš Michálek, Martin Mulač, Dušan Pacúch, Sylva Pauli, Lenka Rochovanská, Andrea Šafaříková, Kamila Štanclová, Helena Štouračová, Darina Výbohová a Tomáš Žemla.

 

V rámci soutěže byly uděleny dvě finanční odměny: Quantarex Cash Award ve výši 250 USD byla udělena slovenské výtvarnici Kamile Štanclové za fantastické lepty „Tanec s Vlky“, BBLA Cash Award ve výši 200 USD byla udělena české výtvarnici Janě Hubatkové za bohatě vrstvené, expresivní litografie „Kámen ke kameni“ a „Voda na vodu“. 

 

Porotkyně Eva Nikolová o výstavě: „O vitalitě české a slovenské volné grafiky svědčí právě pluralita rozdílných hlasů – její silná tradice a pokračující zájem mezi generacemi výtvarníků. Samozřejmě se objevují společná témata a přístupy, včetně zaměření na příběh (vymyšlený nebo převzatý), rozjímání nad přírodou a krajinou, kompozice vytvořené na základě osobních vzpomínek a přemítání, různé formy abstrakce a vrstevní prvků z různorodých obrazových systémů. Zatímco některé grafiky obsahují fotografické nebo nalezené obrázky, vystaveným pracem dominuje kresba.“

 

Druhou část výstavy „Celebrating Print 2014“ tvoří objekty z papíru vytvořené newyorskými výtvarníky jako reflexe na dílo Jiřího Koláře. Pozvanými výtvarníky jsou: Arnold Brooks, Pepe Coronado, Vijay Kumar, Katerina Kyselica, Paula Praeger, Moses Ros-Suarez a Larry Schulte.

 

K výstavě je vydaný katalog s esejí porotkyně Evy Nikolové a prezentací všech vybraných výtvarníků.
Eva Nikolova, porotkyně soutěže CPC 2014, je newyorská výtvarnice, grafička a kurátorka bulharského původu. Vystudovala volnou grafiku na Indiana Universitz v Bloomingtonu ve státě Iowa. Její práce jsou prezentovány na výstavách v USA, stejně tak i v Kanadě, Velké Británii, Skotsku a Indii a získaly několik cen. Jsou reprezentovány ve stálých sbírkách několika institucí, např. New Orleans Museum of Art, Temple University, The Afimity Art Foundation, Manhattan Graphics Center a Arkansas State University.

 

Celebrating Print je soutěž organizovaná studiem KADS New York s cílem prezentovat v New Yorku současnou volnou grafiku umělců českého a slovenského původu z celého světa. Posláním soutěže CPC je rozšířit povědomí o tradici ve středoevropské grafice a podnítit zájem o její současný projev.  První výstava Celebrating Print nazvaná „Masters of Czech and Slovak Printmaking“ se konala v prosinci 2013 a představila více než 60 grafických listů - leptů, litografií, dřevorytů a prací vytvořených kombinovou technikou od 27 českých a slovenských umělců.
Více - tisková zpráva:     Pozvánka:

 

     

Obr. nahoře: zleva - Kama Jackowska, Jana Hubatková, Michael Kukla, Robert Kužidlo; Obr. dole zleva: Jana Hubatková, Kamen ke kameni (detail), 2011, kamenotisk, foto autorka; vpravo: Kamila Štanclová, Tanec s Vlky II (detail), 2012, barevny lept, foto autorka

 

 


Vydáno: 05.12.2014