Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Galerie výtvarného umění v Ostravě oslaví 89. výročí otevření...

Ve středu 13. května 2015 bude Dům umění, který sídlí na Jurečkově ulici 9, oslavovat již 89. výročí od vzniku založení.
Tento den galerie oslaví volným vstupem a návštěvníci se mohou těšit také na 50% slevu na vybrané katalogy z produkce galerie. V nabídce je mimo jiné publikace Bohumila Kubišty s názvem „Zářivý krystal“.

Historie Domu umění v Ostravě se datuje od roku 1922, kdy přípravný výbor pod vedením profesora českého gymnázia v Ostravě Rudolfa Tlapáka položil základy pro soustavnou prezentaci výtvarného umění a postupné utváření systematické umělecké sbírky v Moravské Ostravě. V roce 1924 byla započata výstavba a dne 13. května 1926 byla budova puristického vzhledu s akcentujícími velkými plochami cihlových stěn slavnostně otevřena.

Kotěrovi žáci – architekti Fiala a Wallenfels – tak dali vzniknout jednomu z prvních moderních výstavních pavilonů v republice. Objekt ve funkcionalistickém slohu byl veřejnosti zpřístupněn zahájením výstavy ze soukromých sbírek ostravských sběratelů. Současně byla otevřena Jurečkova galerie – stálá výstava odkazu jednoho ze zakladatelů Spolku pro vystavění a udržování výstavního pavilonu v Moravské Ostravě a mecenáše, stavitele Františka Jurečka. Jeho dar 113 (většinou grafických) děl českého umění 19. století lze považovat za základ uměleckých sbírek dnešní Galerie výtvarného umění v Ostravě, která byla založena v roce 1952 jako Krajská galerie v Ostravě. V současné době galerie disponuje přes 20 000 kusů exponátů.

Návštěvníci mohou v tento den zhlédnout výstavy Architektura zmocňující se prostoru: Alfred Neumann – život a dílo, Rozpínající se vesmíry ve smršťujících se stopách: NL Architects, Stavby prodchnuté duchem: Masaharu Takasaki. Dále pak výstavu Válečný mrak – Reflexe tématu války v umění ze sbírek GVUO. Dům umění má otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.
( Z Tiskové zprávy GVUO) 


Vydáno: 07.05.2015