Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


ESSL ART AWARD CEE 2015

Centrum pro současné umění FUTURA, Holečkova 49, Praha 5
25. května - 21. června 2015

ESSL ART AWARD CEE je cena určená mladým umělcům z osmi evropských zemí, kteří jsou na začátku své kariéry. Cenu věnuje Essl Museum a hlavní sponzor Wiener Städtische Versicherungsverein, hlavní akcionář VIENNA INSURANCE GROUP. V každé zemi se koná výstava nominovaných, na které se prezentuje deset děl vybraných mezinárodní porotou. V rámci každého otevření výstavy dostanou dva umělci cenu SSL ART AWARD CEE, dotovanou pro každého sumou 3500 eur a pozvání na skupinovou výstavu „Diversity of Voices“ v Muzeu Essl v Klosterneuburgu u Vídně. Jeden umělec z každé země dostane VIG SPECIAL INVITATION od Wiener Städtische Versicherungsverein, které je spojené s honorářem na výrobu ve výšce 1000 eur a pozvánkou na skupinovou výstavu do Ringturmu ve Vídni, sídla skupiny.

Cena ESSL ART AWARD CEE se v osmi zúčastněných zemích: Bulharsku, Chorvatsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku, Česku, Turecku a Maďarsku v mezičase etablovala jako projekt podporující budoucnost mladých umělkyň a umělců. Dokazuje to 500 přihlášek studentů umění na letošní cenu a velmi aktivní spolupráce s více než 40 uměleckými akademiemi. Ceny uděluje 13členná porota, která se skládá z jednoho odborníka na umění z každé zastupující země, předsedy poroty Reného Blocka, kurátorů Muzea Essl a zástupců Vienna Insurance Group / Wiener Städtische Versicherungsverein.

ESSL ART AWARD CEE se uděluje od roku 2005 každé dva roky. Za tuto dobu se už dá vypozorovat umělecký vývoj a tendence v jednotlivých zemích. U mladých umělců má už roky přední místo oblast videa a nových médií, ale v letošních přihláškách už nepředstavuje převažující část. Větší význam pomalu získává malba a především fotografie, které se dlouho vyskytovaly jen zřídka. Mladé umělkyně a umělci fotografie ji nápadně často zpracovávají do formy umělecké knihy.

Členové poroty ESSL ART AWARD CEE: Vanja Babić (HR), Philippe Batka (Vienna Insurance Group), René Block (D), Gábor Ébli (HU), Lucia Gregorová Stachová (SK), Andreas Hoffer (Muzeum Essl), Romelo Pervolovici (RO), Lora Sariaslan (TR), Igor Španjol (SLO), Jiří Švestka (CZ), Viktoria Tomek (Muzeum Essl), Maria Vassileva (BG) a Eva Wirlitsch-Essl (Muzeum Essl).


Vydáno: 26.05.2015