Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Ovčáček, Eduard - Fotografika

 

Eduard Ovčáček
Fotografika

Nakladatelství: Ostravská univerzita 
Rok vydání:  29.12.2014 
Počet stran:  250 
Rozměr:  278x240 
Úprava:  249 stran : ilustrace (některé barev.), portréty 
Vazba/Typ: B - brožovaná
Jazyk knihy: český
Vydání:  Vyd. 1. 
Spolupracovali:  překlady Robin Cassling, Irma Charvátová 
ISBN:  978-80-7464-685-0 
EAN:  9788074646850Publikace prezentuje výtvarnou tvorbu Eduarda Ovčáčka z oblasti tohoto média od roku 1964 a je reprezentativním výběrem. Médiem fotografie a jeho možnostmi pro vlastní umělecké vyjádření se Eduard Ovčáček začal zabývat zhruba od počátku 60. let. Při práci s kovolisy objevil sendvičovou techniku, jejíž podstatou je kontaktní navrstvení pozitivních i negativních snímků na fotopapír doplněné následně pod zvětšovacím přístrojem o další vrstvu složenou z kopií architektonických plánů, vlastní strojopisné vizuální poezie a nebo grafických listů, propalovaných koláží či strukturálních grafik. Tyto jeho pozoruhodné vizuální experimenty však byly jak na výstavách tak i v obou doposud publikovaných monografiích věnovaných autorovu dílu zmíněny a prezentovány jen okrajově.
Publikace, kterou vydala Fakulta umění Ostravské univerzity, chce upozornit na tuto neprávem opomíjenou polohu autorova díla. Eduard Ovčáček zde totiž otevřel novou cestu k tematizaci vztahu mezi popředím a pozadím, mezi prvním, druhým a dalšími plány zobrazení. V prolnutých vrstvách se tu propojuje romantika a syrovost spolu s radikální sémantizací rozličných použitých struktur. Pohyb myšlenky probíhá od povrchu do pozadí a zpět. Výsledné zobrazení je pak resultátem součtu jednotlivých vrstev, jimiž zrak tam a zpět opakovaně těká. Sendvičové fotografiky Eduarda Ovčáčka jsou tedy, podle mého názoru, potvrzením teze o tom, že čtení uměleckého díla se neodehrává postupným rozvíjením v čase, ale simultánně a zároveň v jednom každém okamžiku, v němž se divák na obraz se zájmem dívá. (fotografika)
Publikace FOTOGRAFIKA obsahuje kromě systematického časového přehledu ukázek i odborné texty Ilony Víchové a Martina Mikoláška a více než 200 černobílých a barevných reprodukcí.


Vydáno: 15.07.2015