Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


THE INTERNATIONAL PRINT TRIENNIAL – KRAKOW 2015

 Mezinárodní trienále grafiky - Krakow 2015

Mezinárodní trienále grafiky - Krakow 2015 (MTG - Krakov 2015) je světově proslulou mezinárodní událostí, která v příštím roce oslaví 50. výročí své existence. V letošním roce se této mezinárodní soutěže grafiky zúčastnilo 1105 umělců z celého světa. Jejich práce, vybrané mezinárodní porotou, jsou prezentovány na Hlavní výstavě v Galerii Bunkier Sztuki v Krakově. MTG zahrnuje také řadu výstav týkajících se různých aspektů grafiky, a to jak z historické perspektivy,tak i se zaměřením na nejnovější vývoj v této disciplíně.
Kromě hlavní výstavy se jedná zejména o výstavu Mladá polská grafika - Krakov 2015, která se letos koná v nových výstavních prostorách v Galerii Akademie výtvarných umění v Krakově. Práce prezentované na této výstavě byly vybrány porotou z řady přihlášených 211 mladých polských grafiků do 35 let věku. Výstava je doplněna i o speciální výstavu děl laureátky předchozího ročníku GPMGP - Krakov 2012, kterou byla Marta Kubiak.

Hlavní program zahrnuje také výstavy pořádané ve spolupráci s dlouhodobými partnery této akce. Součástí programu je též mezinárodní sympozium s názvem "Transform or Perish?", kterého se účastní Richard Noyce (GB), Marina Majic ( CR), Jill Parisi (USA), Alicia Candiani (AR), Endi Poskovic (USA) a Anne Seppänen (SE).

Jako obvykle MTG Krakov rozšiřuje oblast svého působení o další instituce z Polska a celého světa, které jsou letos partnery SMTG - je to BWA galerie Kielce (Polsko), která poprvé pořádá mezinárodní soutěž v litografii za účasti umělců, kteří se též účastní MTG - Krakow 2015, jakož i Muzeum Dalarnas ve Falunu (Švédsko), jehož porota bude pracovat nezávisle na porotě MTG - Krakov 2015 a vybere výstavní soubor z děl zaslaných umělci do Krakova, jenž bude vystaven ve Falunu na přelomu roku 2016 a 2017.

Mezinárodní trienále grafiky - Krakow 2015 doprovází také více než 30 výstav v Polsku i v zahraničí organizovaných muzei a galeriemi (Vlastivědné muzeum v Bydhošti, "Wozownia" galerie v Toruni, Knihovna Filozofické fakulty na Univerzitě v Zielone Góře, BWA galerie v Olsztyn) stejně jako partnerskými institucemi z Drážďan a Spojených států. (Více: program).

Na MTG Krakov 2015 byly uděleny ceny:

Laureátkou Grand Prix d'Honneur MTG a Grand Prix MTG  – Kraków 2015 se stala
Deborah Cornell z USA za dílo: Odzwierciedlając miejsce, grafická instalace z projekce videa, 2014, 335 x 548 cm (obr. nahoře).
(
Další ceny:)

Laureátkou Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej - Kraków 2015 se stala Malwina Mosiejczuk z Polska za serigrafie Versus 1 -3, 2015, 140 × 100 cm (obr. dole). (Další ceny za Mladou polskou grafiku: ) 

 


Vydáno: 15.10.2015