Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Národní cena za studentský design 2015

 

      

Úspěchy studentů Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem v soutěži Národní cena za studentský design

Ve středu 2. prosince 2015 proběhlo vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže Národní cena za studentský design 2015, jejího jubilejního 25. ročníku. Do letošního ročníku, věnovanému produktovému designu, bylo přihlášeno na 227 prací. Několikakolové hodnocení odbornými porotami přineslo 115 nominovaných prací. V takto velké konkurenci uspěl a Národní cenu získal student Fakulty umění a designu UJEP Tomáš Rejmon.

Tomáš Rejmon je studentem ateliéru Produktový design pod vedením Jana Čapka. Vyhrál s prací Natahovací autíčka Závoďáci. Z výroku poroty:„Jednoduché řešení hračky převrací dosud zavedené koncepty natahovacích autíček, kdy je pružinový pohon ukryt uvnitř konstrukce. V tomto případě je pružina součástí vnějšku a umožňuje tak pochopit, jak věc funguje. Současně je pružina určující i pro celý tvar autíčka. Hračka je stylizovaná, přesto názorná a hravá. Rozvíjí nejen poznání mechanického principu, ale i motorické schopnosti dětí.“

Mezi čtyři nositele ocenění Excelentní studentský design 2015 patří také další ze studentů ateliéru Produktový design – Aleš Kachlík. Aleš Kachlík se svou kolekcí subtilních a minimalistických dioptrických brýlí Lume získal také Cenu novinářů. Jedním z držitelů ocenění Dobrý studentský design 2015 je Aleš Trdý, student ateliéru Design interiéru profesora Jana Fišera, s návrhem stolu z masivního dřeva Oak. V kategorii zvláštních ocenění získala Cenu DEPO 2015 Linda Vrňáková z ateliéru Oděvní a textilní design docentky Elišky Nové se závěsným houpacím křeslem Swingy.

Letos poprvé byla udělována Cena studentů za rozvoj studentského designu, kterou si odnesl doc. Pavel Jarkovský, zakladatel ateliéru Design keramiky na FUD UJEP a jeden ze zakladatelů fakulty jako takové.

Za zmínku stojí také vysoký počet – dvacet – prací z FUD UJEP mezi nominacemi.

Studenti Fakulty umění a designu UJEP jsou za dobu trvání soutěže stálicemi mezi oceněními Excelentní studentský design a Dobrý studentský design, a to jak v kategorii Produktový design, tak v kategorii Vizuální komunikace. Letošní nejvyšší ocenění je však významným momentem, navazujícím mimo jiné na úspěchy našich studentů a absolventů například na letošní přehlídce Designblok 2015.Vydáno: 08.12.2015