Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Výstavy ve vídeňské Albertině

 Obr.: Caspar David Friedrich, Landschaft mit Gräbern /Krajina s hroby, um 1835-1837, Albertina, Wien
 

Albertina, Wien
do 21. února 2016

WELTEN DER ROMANTIK / Světy romanitky

Epochální myšlenky romantiky doposud neztratily nic ze své fascinace. Ve Vídni, která je jedním z míst zrození tohoto významného uměleckého hnutí, prezentuje Albertina ve spolupráci s Kupferstichkabinetem Akademie výtvarných umění přehlídku cca 160 děl jejích nejvýznamnějších představitelů.
Četná mistrovská díla od Caspara Davida Friedricha, přes Karla Blechena až po Franciska Goyu představují mnohostranný obraz romantiky: od témat - jako je idealizace minulosti, romantická vyobrazení přátelství, po svět snů, vizí, propastí - všechna jsou zde zastoupena ve velkém měřítku. Přes zdůrazněnou konfrontaci severského protestantského a katolického hnutí a se zaměřením na příspěvek Vídně a Rakouska, ilustrují Světy romantiky především romantické pátrání po transcendentnu v člověku i přírodě.


Obr.: Hans Robert Pippal, Junges Mädchen vor Blumenwagen / Mladá dívka před vozem s květinami, 1957, Albertina, Wien © Bildrecht, Wien, 2016
 Albertina, Wien
22. ledna - 28. března 2016

HANS ROBERT PIPPAL

Hans Robert Pippal (1915-1998) je znám zejména svými okouzlujícími pohledy na Vídeň. Tento snad "nejvíce vídeňský" rakouský malíř 20. století se věnoval s velkou vášní svému rodnému městu - vyobrazení reprezentativních ulic a budov, jako Ringstrasse, Státní opera, katedrála sv. Štěpána nebo ulice Příkopy (Graben), stejně jako náladovým pohledům z vídeňských předměstí. Jako nikdo jiný dovedl vystihnout atmosféru města, měnící se podle denní a roční doby.
Pippalova široká škála témat zahrnuje vedle vídeňských obrazů  slavné portréty a figurální studie, náboženské motivy a zátiší. Vedle nich figurují v jeho díle i veduty a panoramata z jeho cest po Itálii a Francii, v nichž jej inspirovala jednoduchost provedení a svěží barvy Henriho Matisse a Raoula Dufyho.
Prof. Martina Pippal, umělcova dcera, věnovala Albertině rozsáhlý soubor akvarelů, pastelů, kreseb a skic svého otce, z nichž vystavený výběr je poprvé představen veřejnosti.

www.albertina.at
 


Vydáno: 10.02.2016