Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Jan Dočekal - Ještě kousek, domů…, příběh oceněné počítačové grafiky

 

Jan Dočekal: Ještě kousek, domů…, příběh oceněné počítačové grafiky

V polovině února, při slavnostním otevření výstavy, převzali vítězové ceny. Nejvyššího ocenění, absolutního prvenství, se dostalo Daliboru Smutnému. V kategorii Velký formát převzal cenu Vojtěch Kovářík, v Malém formátu byl oceněn Lukáš Tůma. Nejlepší studentskou práci přihlásil Martin Böhm, Cenu kritiky získal Šimon Brejcha. Nejlepší litografie je z tvorby Mikoláše Axmana.
A ocenění za počítačovou grafiku si odnesl Josef Ruszelák.

Z textu Josefa Ruszeláka k oceněné grafice (zkráceno):            

"Osamělá stařenka se šourá ulicí. Odkud jde? Z obchodu, nebo od popelnic? Co má v taškách? Kam jde? Čeká ji někdo?  Trvalo chvíli, než jsem vytáhl foťák a zmáčknul spoušť. Fotka se příliš nepovedla. Mnohokrát jsem ji pak vzal do ruky a přemýšlel, co s ní? Až jsem ji začal v počítači upravovat. Vzniklo deset variant, barevných i černobílých, zkoušel jsem různé struktury…, ale výsledek mne stále neuspokojoval. Asi po roce jsem se k motivu vrátil. Na obrazovce počítače jsem jej zbavil všeho, co připomínalo fotografii. Stařenku jsem nakreslil a ručně „vyrýpal“ do počítače. Teprve potom jsem byl spokojen. Vnímal jsem ticho stařenčiny samoty, slyšel jsem jen šourání jejích bot. 

Když mě pozvali na dvaadvacátý ročník soutěže Grafika roku, měl jsem v počítači několik rozpracovaných námětů. Byly to spíše abstraktní hrátky. Vytiskl jsem si jejich náhledy. A přidal stařenku. A náhle se to zřetelně ukázalo. Buď pošlu ji, grafiku jsem pojmenoval Ještě kousek, domů, nebo nic. Ale o správnosti té volby jsem do poslední chvíle pochyboval. Vyřešení přinesla e-mailová zpráva od pořadatele: Stařenku přijali k výstavě. Dokonce ji ocenili." 

Grafika roku 2015, Clam-Gallasův palác, Husova 20, Praha 1, výstava je přístupná do 20. března 2016, otevřeno je v úterý až neděli od 10. do 20. hodiny.

(Literární noviny, 11. březen 2016; © J. Dočekal, LN)

Obr. : Josef Ruszelák: Ještě kousek, domů..., barevný digitální tisk, 500 x 700 mm; © J. Ruszelák


Vydáno: 16.03.2016