Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Zlatá stuha 2016 Zlatá stuha 2016

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 20 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí. Vyhlašovatelem ceny je Česká sekce IBBY – Společnost přátel knihy pro mládež, a spolupořadateli Klub ilustrátorů dětské knihy, Obec překladatelů, Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Památník národního písemnictví.

Nominace na Výroční cenu Zlatá stuha 2016
31.3. 2016 proběhly poroty všech čtyř částí Výroční ceny Zlatá stuha 2016 již rozhodly o tom, které tituly vydané v uplynulém roce jsou nominovány na toto prestižní ocenění.  Jejich výběru předcházelo náročné posuzování, neboť na stole se jim sešlo na 150 knih pro děti a mládež, z nichž mnohé – jak je v posledních letech dobrým zvykem – dosahují vysokých kvalit jak po výtvarné, tak po textové stránce. Pod klenbou historického Mázhausu na Novoměstské radnici v Praze představili odborní porotci z řad významných spisovatelů, výtvarných umělců, překladatelů či literárních historiků celkem 40 nominací na Zlatou stuhu rozdělených do 12 kategorií.
Zároveň s vyhlášením nominací byla v Galerii ve věži zahájena tradiční putovní výstava ilustrací nominovaných tvůrců, která se postupně objeví i v dalších českých a moravských městech i v zahraničí. Do konce dubna bude k vidění na Novoměstské radnici, posléze poputuje na veletrh Svět knihy, do Zlína v rámci filmového festivalu, do Liberce, Broumova, Písku, Brna, Ostravy, do Poznaně a do Piešťan.
www.zlatastuha.cz    www.ibby.cz    Tisková zpráva:

Dne 31. března proběhla v Mázhusu Novoměstké radnice v Praze 2 nominační část Výroční ceny knih pro děti a mládež.
(Autor fotografií: Josef Spurný)


Vyhlášení laureátů:
Spisovatel Ivan Binar a malíř a grafik Květoslav Hísek dostali 29. dubna v Praze ceny za celoživotní dílo udílené v rámci ocenění Zlatá stuha.
Ceny dostalo 14 titulů, které poroty vybraly ze 150 přihlášených. Za nakladatelský počin si cenu odnáší Aligier za komiks Mike's Place o teroristickém útoku v Tel Avivu a Vyšehrad za knihu Radovana Krátkého Bubáci, která je encyklopedií strašidel.
V kategorii Kritika umění pro děti a mládež zvítězila kniha Jiří Šalamoun aneb představitelné pohledy na svět, kterou sestavil kolektiv autorů s editorem Janem Rousem. Je první velkou monografií výtvarníka.
Komiksovou kategorii vyhrála ilustrátorka Box s titulem Moje kniha Vinnetou. Komiksová novela vypráví o tom, že přátelství a fantazie dokážou zvítězit i nad smrtí. Autorka proplétá příběh kluka, jenž píše knihu o nesmrtelném indiánském hrdinovi, s autentickými historkami mladé squatterky
Jako výtvarný počin porota označila publikaci Ko-text, která vznikla na Fakultě umění a designu UJEP. Analyzuje výtvarné projekty napříč oborovým i věkovým spektrem tvůrců, od dětí základní školy po studenty na vysoké umělecké škole. Témata textu vznikla jako úvahy nad rolemi teoretiků, tvůrců, učitelů a galerijních animátorů, kterým jsou také texty určeny. Dává si za cíl prohloubit komunikaci mezi těmito rolemi a přispět k výuce výtvarného oboru s rysy experimentu, akčnosti a hravosti.
DigsbyIM, Email, and Social Networks in one easy to use application!http://digsby.com
Výroční cena Zlatá stuha existuje více než 20 let a představuje jedinou cenu v Česku zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Pořadatelé si v posledních letech pochvalují, že v záplavě knih pro děti mnohé z vydávaných titulů dosahují vysokých kvalit jak po výtvarné, tak po textové stránce.
Autor: ČTK - více:
 


Vydáno: 29.04.2016