Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Ostravský Dům umění si letos v květnu připomene 90. výročí od svého založení...

 

Galerie výtvarného umění v Ostravě si 13. května připomíná 90. výročí od zpřístupnění jejího sídla – Domu umění – veřejnosti.

Dům umění od svého počátku a po celou svou existenci plní účely, k nimž byl postaven. Zároveň to také je poslední výstavní pavilon, který byl v České republice od roku 1926 postaven na takzvané zelené louce. Budova Domu umění dnes patří mezi skvosty ostravské moderní architektury.
Galerie výtvarného umění v Ostravě nyní využívá všechny místnosti Domu umění pro prezentaci vlastních i zapůjčených expozic, přesto je Dům umění svou rozlohou pro plány galerie nedostačující. Galerie výtvarného umění v Ostravě proto připravuje přístavbu výstavní budovy s pracovním názvem Bílý stín. Přístavba architektonicky naváže na funkcionalistickou budovu Domu umění, který se stane vstupní bránou do nového kulturního komplexu.
Dům umění spravuje krajská Galerie výtvarného umění v Ostravě. Galerie v památkově chráněné budově sídlí od svého založení v roce 1952. Zpočátku byla Galerie výtvarného umění v Ostravě umístěna pouze v budově Domu umění. V roce 2008 však byly některé části, především administrativní zázemí, knihovna a část depozitáře, přesunuty do vily na Poděbradově ulici tak, aby Dům umění mohl sloužit pouze výstavním účelům. Kvalitou sbírek se Galerie výtvarného umění v Ostravě přiřazuje k pětici nejvýznamnějších muzeí umění v České republice.

Galerie výtvarného umění v Ostravě připravila v pátek 13. května, tedy v den výročí 90. let otevření Domu umění, pestrý doprovodný program:
"Znovuotevření kavárny"
16.00–18.00 Výtvarné dílny pro děti
16.30–17.30 Komentovaná prohlídka výstavou Leopold a Paul Kupelwieser
18.00–19.00 Historie Domu umění v podání ředitele galerie Jiřího Jůzy
19.30–21.00 Koncert na terásce  - zahraje kapela Les Gars D´en Bas
Program oslav:

V tento den bude také znovu vystaven obraz Oskara Kokoschky Moravská Ostrava II (obr. dole), který v galerii v roce 2010 zhlédlo na deset tisíc návštěvníků. Zprostředkovatelem této zápůjčky se stala Adolf Loos Apartement and Gallery s.r.o.  www.gvuo.cz


 


Vydáno: 12.05.2016