Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


ETCHING OUT DREAMS: CONTEMPORARY SLOVAK PRINTS BY DUSAN KALLAY, KAMILA STANCLOVA, AND KATARINA VAVROVA

 

Derfner Judaica Museum, New York
do 23. října 2016


 
" Grafika hraje klíčovou roli v dějinách slovenského výtvarného umění, ať již před, nebo během, ale i po komunistické éře. Ke klíčovým vlastnostem moderního slovenského výtvarného umění patří figurace, příběh, vliv surrealismu a smysl pro fantazii, souběžně s pronikavou, jemnou společenskou kritikou. "


Tři současní ocenění autoři - Dušan Kallay (nar. 1948), Kamila Štanclová (nar. 1945) a Katarina Vávrová (nar. 1964) prozkoumávají říše fantazie - což je typický jev,  spojený se středo- a východoevropskou grafikou. "Pro fantazijní umění ve střední Evropě hrál klíčovou roli styl Dunajské školy a A. Altdorfera. Použití techniky starých mistrů a propojování fantastického realismu s praxí své doby je patrné např. v díle A. Brunovského, V. Hložníka a dalších slovenských umělců .Jejich práce se stala neoficiální paradigma pro řadu vynikajících grafiků, kteří absolvoval Akademii v letech 1960 až 1970... více:
Obr. nahoře: Kamila Štanclová, Hide Your Tears Under Your Eye Lids, 1994, color etching; dole: Dušan Kállay,  Dream of John the Watchmaker, 1983, etching and drypoint; KADS New York


Vydáno: 27.09.2016