Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Nespatříte hada / Josef Čapek – František Hrubín – Jan Skácel – Miloslav Kabeláč

 

          

Oblastní galerie v Liberci
26. 1. – 30. 4. 2017

Liberecká galerie připravuje na leden zcela ojedinělou multimediální výstavu. Představí nejen pastely a tužkové kresby Josefa Čapka s dětskou tematikou, ale také básně Františka Hrubína a Jana Skácela či hudební dílo Miloslava Kabeláče, které byly inspirované právě Čapkovými díly. Výstava je určena pro malé i velké, zakládá si na návštěvnicky atraktivní a přívětivé formě. Expozice vznikla speciálně pro prostory galerijních Lázní, a nebude mít tudíž žádné další reprízy. K vidění bude v Liberci od 26. ledna do 30. dubna 2017.

Tvorba Josefa Čapka pro děti zaujímá v české kultuře zcela jedinečné místo. Povídání o pejskovi a kočičce z 20. let 20. století je nadčasové, i po devadesáti letech patří stále mezi nejoblíbenější dětské knížky u nás. Čapkovy pastely a kresby s dětskou tematikou, které byly poprvé zveřejněny na výstavě v roce 1935, inspirovaly k „dětské“ tvorbě další umělce, a to básníky Františka Hrubína a Jana Skácela. Sbírky Modré nebe (1948) a Kam odešly laně (1985) vznikly právě na motivy Čapkových prací.

A nit inspirace se vine ještě dál, až do hudební sféry. Na slova Hrubínovy sbírky Modré nebe zkomponoval v roce 1950 skladatel Miloslav Kabeláč stejnojmenný cyklus dětských sborů s podtitulem Knížka dětských zpívánekpodle obrázků Josefa Čapka na slova Františka Hrubína. „Liberecká výstava je unikátní v tom, že tato výtvarná, básnická a hudební díla propojuje do jednoho uměleckého celku,“ říká kurátorka výstavy Markéta Kroupová z Oblastní galerie Liberec. Název – Nespatříte hada – si výstava vypůjčila z jedné Skácelovy básně.

Výstava vznikla ve spolupráci s Akademií věd České republiky v rámci programu Strategie AV21. K výstavě vyjde doprovodná publikace, která se bude zabývat nejen analýzou představených děl, ale také nastíní předpoklady zájmu o dětskou tvorbu v 19. století, v období předcházejícím intenzivnímu avantgardnímu zájmu o tuto oblast tvořivosti.


Obr. nahoře zleva: Josef Čapek,  Dvě děti s motýli; Josef Čapek, Rybníček


Vydáno: 20.12.2016