Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Nespatříte hada / Josef Čapek – František Hrubín – Jan Skácel – Miloslav Kabeláč

 

Oblastní galerie Liberec, Masarykova 723/14
26. ledna - 30. dubna 2017

Liberecká galerie otevírá zcela ojedinělou multimediální výstavu. Představí nejen pastely a tužkové kresby Josefa Čapka s dětskou tematikou, ale také básně Františka Hrubína a Jana Skácela či hudební dílo Miloslava Kabeláče, které byly inspirované právě Čapkovými díly. Výstava je určena pro malé i velké, zakládá si na návštěvnicky atraktivní a přívětivé formě. Expozice vznikla speciálně pro prostory galerijních Lázní, a nebude mít tudíž žádné další reprízy. K vidění bude v Liberci až do 30. dubna 2017.
Ačkoliv liberecká galerie má trvale jeden z Čapkových obrazů ve své expozici, výstavu mu uspořádala pouze jednou, a to v roce 1980, tedy již před 37 lety. Kurátorka výstavy Markéta Kroupová k tomu říká: „Josef Čapek se vrací do Liberce po dlouhých letech, takže místní by si neměli nechat ujít příležitost uvidět jeho dílo ve svém domovském městě. A důvod proč by měli přijet mimoliberečtí? Jde o zcela unikátní jak badatelský, tak výstavní projekt, který je důležitý pro odborníky, ale zároveň působivý pro širokou veřejnost.“
Tvorba Josefa Čapka pro děti zaujímá v české kultuře zcela jedinečné místo. Jeho pastely a kresby s dětskou tematikounavíc inspirovaly k „dětské“ tvorbě další umělce, a to básníky Františka Hrubína a Jana Skácela. Sbírky Modré nebe (1948) a Kam odešly laně (1985) vznikly právě na motivy Čapkových prací. A nit inspirace se vine ještě dál, až do hudební sféry. Na slova Hrubínovy sbírky Modré nebe zkomponoval v roce 1950 skladatel Miloslav Kabeláč stejnojmenný cyklus dětských sborů s podtitulem Knížka dětských zpívánek podle obrázků Josefa Čapka na slova Františka Hrubína. „Liberecká výstava je unikátní v tom, že tato výtvarná, básnická a hudební díla propojuje do jednoho uměleckého celku,“ říká Markéta Kroupová z Oblastní galerie Liberec. Název – Nespatříte hada – si výstava vypůjčila z jedné Skácelovy básně.


Autoři výstavy: Mgr. Pavla Machalíková, Ph.D. a doc. PhDr. Tomáš Winter, Ph.D. (Ústav dějin umění AV ČR)
Prvotní koncept: PhDr.Pavel Kordík, Ph.D. (Kabinet hudební historie Etnologického ústavu AV ČR)
Kurátorka za OGL: Mgr. Markéta Kroupová

Doprovodný program:
Komentované prohlídky:

26. 1. v 18:00 –s autory výstavy v rámci vernisáže
29. 1. v 15:00 – s Pavlou Machalíkovou
2. 2. v 10:30 a 17:00 – s Tomášem Winterem
23. 3. v 10:30 a 17:00 – se Stanislavou Fedrovou, zaměřené na literární část výstavy

Výtvarná dílna pro veřejnost:
11. 2. 10:00–13:00 – Svět podle Josefa Čapka


Vydáno: 31.01.2017