Home Grapheion Revue Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka MTG Praha Putovní výstavy IKG Naše publikace Kontakt O nás
 
  
  
PARTNEŘI


 


 

 

 


Nejkrásnější české knihy roku 2016 - zpráva ze zasedání poroty*

 

Památník národního písemnictví
Tisková zpráva | 13. 2. 2017

Porota Nejkrásnější české knihy roku 2016 už rozhodla


Když se 16. ledna uzavřely brány elektronických přihlášek do soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016 (NČKR 2016), počet soutěžních titulů dosáhl rekordního čísla dvou set padesáti. Pro technickou komisi i výtvarnou porotu tak nebylo jednoduché rozhodnout o vítězích ve všech sedmi kategoriích. Během prvního únorového týdne však všechny ceny našly své majitele. Soutěž pořádá Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví (PNP).

Poslední lednové dny probíhalo v Malé vile PNP zasedání technické komise NČKR 2016. Komise, jejímiž členy byli Ondřej Černý, Zdeněk Sobota, Jiří Weiner a předsedal jí Josef Sedláček, se zaměřila na technické provedení knih, tedy na kvalitu vazby, tisku a další podobné atributy. Josef Sedláček úroveň soutěže hodnotil velmi kladně: „Letos se objevilo mnohem méně hrubých chyb, kvalitativně byla úroveň o hodně lepší než loni. Je to samozřejmě i díky zdokonalování technologií.“ Technická komise zhodnotila všechny knihy přihlášené do soutěže a zkontrolovala, zda jsou dostatečně kvalitně zpracovány, aby mohly postoupit k hodnocení výtvarnou porotou.

Mezinárodní výtvarné porotě předsedala německá grafická designérka Jenna Gesse. Porota pracovala ve složení Vilma Hubáčková, Oldřich Jelen, Vladimír Kolenský, Petr Krejzek, Daniela Olejníková, Zofia Oslislo Piekarská, Pavla Pauknerová, Martin Pecina, Kateřina Přidalová, Josef Sedláček a Helena Šantavá. „Konkurence i úroveň byla letos velmi vysoká a udělit ceny bylo velmi těžké,“ okomentovala Jenna Gesse.

Ceny NČKR 2016 jsou udělovány za nejlepší grafické, polygrafické a ilustrační zpracování publikací, a to hned v sedmi kategoriích. V každé z nich jsou vyhlašována tři místa, první je pak honorováno cenou 50 000 Kč. PNP dále vyhlašuje Cenu Arna Sáňky určenou pro mladé grafiky do 30 let, která je zároveň poctou zakladateli soutěže. Své ceny udělují také Spolek českých bibliofilů, SČUG Hollar, Unie grafického designu a Svaz polygrafických podnikatelů.

Všechny vítězné knihy si bude možné prohlédnout v letohrádku Hvězda na výstavě Nejkrásnější české knihy roku 2016, v rámci jejíž vernisáže ve středu 19. dubna proběhne i slavnostní vyhlášení vítězů soutěže. Výstavu, kterou dále doplní Nejkrásnější knihy z celého světa roku 2015, bude možné navštívit až do 28. května. Nejkrásnější knihy se budou prezentovat mimo jiné i na veletrhu Svět knihy, mezinárodní přehlídce Designblok a na festivalu Tabook.


Vydáno: 14.02.2017